Sosyal Hayatla İlgili Temel Ölçüler Nelerdir?

Sosyal Hayatla İlgili Temel Ölçüler Nelerdir? Yazınız.

Toplumları bir arada tutan en önemli unsur sahip olduğu değerlerin tamamıdır. Dinimizde ise toplumu bir arada tutan değerlerin başında barış, güven, adalet, hakkaniyet, yardımlaşma ve kardeşlik, dayanışmadır.

 

Sosyal hayatla ilgili temel ölçülerin arasında bulunan en önemli konulardan biri emniyet ve güvendir. İnsanların yaşadığı toplumlarda huzurun sağlanabilmesi için insanların canının, malının, namusunun, aklının ve dininin emniyette olması gerekmektedir. Bu unsurların tamamı toplumda huzuru sağlamaktadır. Ne zamanki bunlardan biri sağlanamaz hale gelsin insanlar endişe duymaya ve kendilerini güvende hissetmeyeceklerdir.

 

Bir diğer temel ölçü ise barıştır.  İnsanların yaşadığı toplumlarda her dönemde var olan çekişmeler, savaşlar vs genel olarak huzursuzluk kaynağı olmaktadır. İnsanların huzur içinde yaşamaları için barış kesinlikle var olmalıdır. Yüce Allah kullarının arasında kavga ve savaş olmasını istememektedir. Eğer bir savaş var ise iki gurubun arasının düzeltilmesini emretmektedir. Peygamber efendimiz de toplumların huzur içinde yaşamaları için barışın şart olduğunu belirtmektedir.

 

Saygı ve hoşgörü de sosyal hayatın içerisinde mutlaka yer almalıdır. Birbirlerine saygı duymayan insanlar huzur içerisinde yaşayamazlar. Ayrıca konuşulurken ağızdan çıkacak olan kötü laflar ve verilen sözlerin tutulması da son derece önemlidir. Her nerede olursa olsun toplumu var eden insan kendine ne kadar saygı duyar ise etrafında aynı saygıyı göstermektedir. Bu nedenle iyi bir Müslüman olarak tüm halleriniz ile çevrenizde örnek olan kişi olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir