Toplumun tüm kesimlerinin bir su teknesinin başında, bir araya gelebileceğinin ispatıdır ebru cümlesinden ne anlıyorsunuz?

Logo

Ebru çalışmaları yapılırken çeşitli aşamalardan geçilir. Ardından birçok farklı desen ve karışım ile bir bütün görsel elde edilir. Bu görsel diğer tüm parçaları yok edip bütün güzelliğini ortaya koyar. Bir su teknesinin başında bir araya getirebileceği benzetmesi de parça güzelliklerinin ve desenlerinin bir bütüne dönüşmesinden ve bütün halinde anlam ifade etmesinden kaynaklanmaktadır. Bu sözü yorumlamak için ebru sanatının yapılma amaçlarına doğru bir yolculuk yapmamız gerekir. Ebru toplumu birleştirecek bir sembol olarak ortaya çıkartılmıştır. Bu ortaya çıkış amacı göz ardı edilmezse toplumu bir su teknesinde birleştirecek benzetmesi daha anlamlı gelir.

 

Ebru çalışmalarının toplumlarda genelde ilmi bilgisi yüksek kişilerce yapıldığını görürsünüz. Bu da bu sözü ne kadar doğru yorumlayabilen insanların olduğunun göstergesi gibidir. Sözden yola çıkarak ebruya merak saran ve ebruya odaklanan birçok ilmi bilgisi yüksek insandan bahsetmek mümkündür. Bu söz aynı zamanda toplumun eşitliğine, zengin – fakir, siyah – beyaz, soylu – köle gibi ayrımlara yer olmadığının da göstergesidir. Ebru tüm bu sınıf ayrımlarını ortadan kaldırmaya ve eşitliğe işaret eder.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER