Tsunami hangi olaylar sonucunda meydana gelir?

Tsunami hangi olaylar sonucunda meydana gelir? Açıklayınız.

 

Tsunami ya da dev deniz dalgaları olarak adlandırılan kavran genel olarak deniz yüzeyinde meydana gelen doğal afetler sonrasında etkisini gösterebilmektedir. Deniz yüzeyinde ortaya çıkan deprem, volkan patlaması, taban çökmesi ya da zemin kayması gibi durumlar sonrasında da dev deniz dalgaları oluşarak kıyılarda ciddi bir mal ve can kaybının oluşmasının temel sebebi olarak görülebilmektedir. Tektonik olaylar sonrasında açığa çıkacak olan enerjiden kaynaklı olarak deniz dalgalarının metrelerce yükseklikte olması ve fazlasıyla yıkıcı bir etkide bulunması durumu da gözlemlenebilen bir durum olarak ifade edilmektedir.

 

Deniz yüzeyinde deprem ya da volkan patlaması gibi olayların açığa çıkması sonrasında deniz dibindeki suyun tektonik olaylar sonrasında meydana gelen basınç yüzünden kıyılara doğru itilmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Oldukça güçlü bir enerji sonrasında meydana gelecek olan dev dalgalar kilometrelerce yol alabilmektedir. Saatte 800 km hıza kadar da ulaşabilen bu tip dev dalgaların kıyılara ulaşması halinde de yaşamı ciddi oranda etkilediği de gözlemlenmekte olan bir durum olarak adından söz ettirmektedir.

 

Tektonik olayların yanı sıra meteorolojik gelişmeler de tsunami meydana gelmesine neden olabilmektedir. Büyük alçak basınç alanlarının meydana gelmesi tropikal şartların geçerli olduğu alanlarda görülebilmektedir. Bu tip basınçların meydana gelmesi sonrasında açığa çıkacak olan fırtınalar da tsunami oluşumunun temel sebepleri arasında yer alabilmekte olan unsurlar arasında değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir