Sıra dışı yüksek sıcaklıkların enerji üretimi ve tüketimini nasıl etkileyebileceğini açıklayınız.

Sıra dışı yüksek sıcaklıkların enerji üretimi ve tüketimini nasıl etkileyebileceğini açıklayınız.

 

Sıra dışı yüksek sıcaklıklara bağlı olarak insan yaşantısının ciddi oranda zarar görebileceği söylenebilmektedir. İnsanlar genel olarak 17-31 derece arasında en uygun şartlarda yaşamlarını idame ettirmeleri mümkün olan canlılardır. Eğer ki bu sıcaklıklar 50 derece üstünde seyrediyorsa insanların olumlu bir yaşam standardına sahip olmadığı görülebilmektedir. BU yüzden de insanların farklı farklı alternatifler arayışında yer alarak tüketimlerinde de gözle görülür bir yükselme durumu ortaya çıkabilecektir.

 

Yüksek sıcaklıkların aktif olması halinde en fazla fayda sağlayacak olan olgu Güneş olarak görülebilmektedir. Güneş ışınlarının daha etkin bir biçimde geleceğinden dolayı oldukça yararlı bir biçimde kullanılması durumu söz konusu olabilecektir. Kurulacak olan Güneş panelleriyle beraber Güneş’ten gelen ışınları değerlendirme işlemi daha aktif bir boyut kazanabilecektir. Güneş panelleri sayesinde insanların enerji ihtiyacının daha büyük bir bölümü de karşılanabilecektir.

 

Enerji üretimi kadar tüketimi de sıcaklıkların normalden fazla olması halinde artış gösterebilecektir. Enerjinin taşınacağı kanallar genel olarak genleşme özelliğine sahip olduklarından dolayı zaman içerisinde genleşerek kopma riskiyle karşı karşıya kalınması durumu ortaya çıkabilecektir. Bu yüzden de enerji miktarlarında kayıp yaşanması ve nakil işlemlerinin gerçekleştirilmemesi gibi sorunlar ortaya çıkabilecektir. Bunun yanında insanların sıcaklığı düşürmek adına gerçekleştirdiği girişimlerde de enerji tüketimi daha da fazla olarak ifade edilebilecektir. Aşırı sıcaklardan etkilenmemek adına klima ya da fan ihtiyacını aktif olarak kullanacak olan kişilerin daha fazla enerji harcamaları durumu da açığa çıkabilecektir. Aynı zamanda da çalışan makinalar da aşırı sıcaklıktan dolayı sorun yaratabileceğinden dolayı, bu cihazları soğutmak amacıyla da ekstra enerji harcanması gerekebilecektir. Son olarak ise derin dondurucular ve buzdolabı gibi mekanizmalara gıdaların bozulmaması amacıyla daha çok yüklenilerek, bu tip cihazların enerji ihtiyaçları da daha fazla olarak ifade edilebilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER