Turizmin Uluslararası İlişkilerdeki Önemi

Turizmin uluslar arası ilişkilerdeki önemi nedir?

 

Turizm uluslararası noktada gerçekleştirilmesi noktasında birçok faydası olduğu da görülebilecek evrede yer almaktadır. Herhangi bir bölgeye yapılacak olan doğal güzellikleri ya da tarihi ögeleri görebilme noktasında ziyaret evresi gerçekleşebilmektedir. 4 mevsim boyunca gerçekleştirilebilecek olan turizm seçenekleri ile beraber her yıl ülkelere milyonlarca turist getirerek beşeri bir faaliyeti ortaya koyma konusunda etkin olmaktadır. Turistlerin farklı ülkelere kaynaklı ziyaretçilerinden dolayı ülkeler ve insanlar arasında da olumlu bir etkileşimin meydana gelmesi durumu da söz konusu olabilecektir. Uluslararası noktada da birçok farklı evrede de gelişimin sağlanması noktasında da büyük önem arz edebilecek tarzda da var olan bir faaliyet olarak tanımlanmaktadır.

 

Turizmin gelişmesi ile beraber ülkeler arasında kültürel bağların daha da kuvvetlendiği görülebilecektir. Gelen turistlerin farklı farklı geleneklerle karşılaşması adına bir sonuca ulaşmaları da mümkün olarak görülebilecektir. Kültürün yanı sıra farklı milletlerin dostluk bağlarının gelişmesi aşamasında da turizmin önemi oldukça fazladır. Uluslararası dostluk ilişkilerinin oluşması noktasında turizm son derecede önemli bir rol üstlenerek var olan ön yargı tabularının yıkılmasında da önemli bir görev üstlenebilmektedir.

 

Turizmin uluslararası ilişkiler konusundaki önemi kadar ekonomi noktasında da etkili bir sonucun sağlanabilmesinde etkili bir beşeri faktör olarak görülebilmektedir. Turizm ülkelerin  gelişmesinde ve ekonominin büyümesinde oldukça önemli bir detaydır. Turizm noktalarında sezonluk olarak ekonomik yaşamın canlanması söz konusu olabilmektedir. İyi izlenim bırakılması halinde de süreklilik gösteren bir sonucun yaşanabileceği de ortaya çıkabilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER