Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında neler biliyorsunuz?

Türkiye Büyük Millet Meclisi hakkında neler biliyorsunuz?

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (kısaca TMBB), 23 Nisan 1920’de Osmanlı Devleti’nin İtilaf Devletlerine karşı göstermiş olduğu direniş mücadelesi sırasında Osmanlı Devleti’nin iç kesiminde ayrıca savunmuş oldukları durumun akıbetini beyan ederek Türk milletinin oluşturmuş olduğu irade ile kurulan ve yine aynı güçlerin sahip çıkmış olduğu Türk milletinin verdiği yetki ile yasama görevi yapan Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olan ve ışık tutan söz ile “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir.” İlkesi ile yola çıkarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun ortaya çıkma kaynağı olmuştur.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi açılışından bugüne 98. Yıldönümünü kutladı… Meclis’in 23 Nisan 1920’den bu yana ne şekilde ve nasıl kutlandığına dair birçok söylem ortaya iddaa atılmıştır. Kimileri Mustafa Kemal’in sadece nutuk ve tören ile açıldığını beyan eden taraf oldu kimi ise dini tören ile cuma günü namaz, dua ile açıldığını beyan ettiler. 1970 ‘li dönemlerde açılışa tanıklık edenlerin dini törenlerin yapıldığını beyan ediyorlar. O güne ait Mustafa Kemal’in emri ile yayınlanan belgenin aslı emrin orijinali, kısa adı ATASE olan askerî arşivde, yani Genelkurmay Askerî Tarih ve Stratejik Etüd Daire Başkanlığı’nda muhafaza ediliyor. İlk maddede yer alan ise aşağıda orijinal dilden Türkçeye çevrilmiş halini yayınlıyorum ve her şeyi beyan etmiş oluyor bu şekilde.

 

“23 Nisan 1920 Cuma’ya tesadüf ettirmek ile o günün mübarek bir gün olmasının ve açılıştan önce bütün milletvekilleri ile Hacı Bayram Velî Câmi-i Şerîfi’nde Cuma namazı kılınarak Kur’an’ın nurlarından ve salâttan feyz alınacaktır. Namazdan sonra sakal-ı şerif ve sancak-ı şerif taşınarak daireye gidilecektir. İçeriye girilmeden önce bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. Tören sırasında camiden Meclis’e kadar Kolordu Kumandanlığı tarafından askerî birliklere özel tertibat aldırılacaktır”.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER