Türkiye’den önce Antartikada araştırma üssü kuran ülkelerin amacı ne olabilir?

Türkiye’den önce Antarktika’da araştırma üssü kuran ülkelerin amacı ne olabilir?

 

Güney Kutbu olarak da bilinen Antarktika kıtası 20. Yüzyılın başından itibaren bilim adamlarının çalışma yapmaya başladığı alanlar olarak görülebilmektedir. Ülkemiz de diğer ülkeler gibi zaman içerisinde bu soğuk kıtaya yönelerek gereken üssü kurmuşlardır. Antarktika’da üs kurmanın farklı farklı sebepleri bulunarak; ülkelerin bu sebepler doğrultusunda Güney Kutbu’na yönelmesi durumu söz konusu olabilmektedir.

 

Antarktika içerisinde faaliyet gösteren ülkelerin amaçları içerisinde burada bulunan doğal hayatı incelemek olabilmektedir. Burada yaşayan insanların doğal ortamı ve diğer canlı türleri ile olan ilişkileri de aktif bir biçimde incelenmektedir. Özellikle sadece Antarktika’da kabileler halinde yaşayan penguenlere dayalı çalışmalar son yıllarda daha da artış göstermektedir. Buna bağlı olarak da penguenler hakkında daha da detaylı bilgi toplanması durumu söz konusu olabilmektedir.

 

Antarktika içerisinde araştırma yapmanın bir diğer amacı ise küresel ısınma sebebiyle buzların erimesi ve zaman zaman arkasından kara parçaları çıkmasından kaynaklı olarak görülebilmektedir. Kara parçaları üzerinde fosil ya da insanlara dair kalıntılar arayan bilim insanları da bu soğuk bölgede çalışmalarını sürdürmektedir. Buna bağlı olarak da arkeolojik ya da filolojik çalışmalar da Antarktika üzerinden yürütülerek; insanlığın yeni bilgilere erişmesi adına girişimler hız kesmeden devam etmektedir.

 

Antarktika daha önceden herhangi bir madencilik faaliyetinin gerçekleşmediği alanlar olarak bilinmesinden ötürü de bu noktaya kısa bir süre içerisinde rağbet olması durumu da açığa çıkmıştır. Kaynak arayışı içerisinde olan ve hammaddeleri bulmayı hedef haline getiren ülkeler de Antarktika’daki yerini araştırma grupları ile almışlardır. Petrol ve doğalgaz gibi önemli kaynakların da bu bölge içerisinde yer alması durumunun tahmin edilmesinden ötürü aramalar hız kesmeden devam etmekte olan faaliyetlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir