İklim koşullarının Türkiye’nin beşerî özellikleri üzerindeki etkileri nelerdir?

İklim koşullarının Türkiye’nin beşerî özellikleri üzerindeki etkileri nelerdir?

 

İklim koşulları insanların yaşamlarını ve diğer faaliyetlerini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Aynı zamanda da insanların ne şekilde üretim yapılarak beşeri faaliyetleri de destekleyebilecek biçimde de kendini gösterecektir. İklimsel olarak temel unsurların ortaya çıkması da söz konusu olabilmektedir. İklim koşullarına dayalı olarak birincil faaliyet olarak tarım çalışmaları içerisinde son derecede etkin bir noktada yer almaktadır. Tarım faaliyetlerinde üretim sonrasında ortaya çıkan mahsuller iklimlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ege Bölgesi’nde sıcaklara dayanıklı olan bitki türlerini görebilmek mümkünken; Karadeniz’de daha çok su isteyen ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde ise soğuğa dayanıklı olan bitki türlerini görebilmek mümkündür.

 

Tarımsal bitkilerin iklimlere göre değişkenlik göstermesine dayalı olarak sanayide de farklı farklı işleyişler de görülebilmektedir. Endüstriye dayalı hammadde unsurlarının da belirlenmesi durumunun üzerinde de önemli bir etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda da fazlasıyla hammadde kaynağına sahip olan bölgeler içerisinde de endüstriyel gelişmelere bağlı ekonomik durum da demografiye yansıyacaktır. Nüfus artışında da önemli bir pay sahibi olarak görülebilecektir.

 

Sanayiye bağlı olarak ticari ilişkiler de iklim koşullarının ideal olarak seyredilmesi aşamasında da ne kadar uygun bir sonucu sağlayabilecek olduğu aşamasında da görülmektedir. Farklı farklı hammadde kullanılarak ortaya çıkan sanayi ürünlerinin birçok farklı pazarda değişik alıcılara ulaştırılması durumu da ortaya çıkmaktadır. Bu da iklimin beşeri faaliyetler üzerinde ne kadar etkin bir konumda olduğunu da kanıtlayabilecek biçimde de yer almaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER