Türkiye’nin en çok hangi özelliğinin yabancılar tarafından bilinmesini isterdiniz?

Türkiye’nin en çok hangi özelliğinin yabancılar tarafından bilinmesini isterdiniz? Niçin?

 

Ülkelerin tarihi var olan değerlerini görebilmemiz için önemli. Hangi ülke ne ile anılıyor bir bakmak lazım. Bugün televizyonlarda devlet başkanlarının hepsi demokrasi, barış, adalet gibi naralar atarken aslında ne ile meşgul olduklarını bilmemiz, gerçek kimlikleriyle onları tanımamız gerekli. Çünkü düşmanlarımızı tanımamız onlara karşı olan tavrımızın belirleyicisi olacaktır. Savaştığımız ülkelerle şuan için iyi ikili ilişkiler kuruluyor olabilir. Bunu siyasi olarak değerlendirmeliyiz. Tabi ki ülkemiz kendi çıkarları için gerekirse bu tarz iyi ilişkiler kurabilir. Ben ülkeleri tanımaktan bahsediyorum.

 

Güncel olarak Avrupa Birliği üyeliğimiz devamlı bir tartışma konusu. Ne üye olabiliyoruz nede üye olmak istiyoruz. Arada sıkışıp kaldık. Halkın isteği aslında üye olmamaktan yana. Ancak devletin çıkarları bunu gerekli kılıyor ki üye olma çabamız sürüyor. Peki bizi neden sürekli engelliyorlar hiç düşündünüz mü? Onlara katacağımız onlarca fayda varken bunu kabullenmemeleri neyi işareti ? Asıl önemli olansa istenmediğimiz halde uyum şartlarını sağlamakta ki çabamız. Sorular çoğaltılabilir. Ancak bu milletin onların değerleri ile gelişebilecek olması da düşündürüyor beni. Sonuçta sömürgecilik geçmişi olan ve mazluma zulmü ile şuan ki refah seviyesini yakalayan Avrupa bize nasıl bir değer katacak merak konusu. Kendimizi çok mu küçük görüyoruz diye düşünüyorum. Değiliz tabi ama bu ezilmişlik psikolojisinden kurtulmanın gerekliliği bizlerin gelişimi için çok önemli. Kendi değerlerimizi esas alıp gelişmeye çalışsak ya. Kendi iş gücümüz kullanıp kendi projelerimiz üretsek ya. Bizde var olan gücün farkına varıp boş hayallerin peşinden gitmesek daha iyi olurdu.

 

Genelleyemem ama ülkemize gelen yabancılar genelde Avrupa dan geliyor. Onların Türkiye’nin hangi özelliğinin bilinmesi derseniz ben mazlum insanların zulümden korunması konusunda ki çalışmaları derim. İnsana verilen değeri görsünler ki insana değer versinler. Mazlumu görsünler ki zulmetmesinler. Ya da zalimin karşısında mazlumun yanında olan bir milletin varlığını bilsinler.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER