Türküler, her duygumuza tercümanlık yapar diyen biri bu düşüncesinde sizce haklı mıdır?

Logo

 “Türküler, her duygumuza tercümanlık yapar.” diyen biri bu düşüncesinde sizce haklı mıdır? Açıklayınız.

 

Türkü; sevgi, sevinç, üzüntü, hasret, özlem, aşk, ayrılık, tabiat, kavuşma, vatan sevgisi gibi çeşitli duyguları yansıtan ezgilerle söylenen, Türk halk edebiyatı nazım şekli ve türüdür. Ezgisi yönüyle diğer halk şiiri türlerinden ayrılır. Türküler genellikle anonimdir. Söyleyeni belli olan türküler de vardır. Halk edebiyatının en zengin alanı olarak türkü geçer.

 

Türkülerimiz bizim aynı zaman da milli kültürel değerlerimiz arasında da yer almaktadır. Çünkü türküler geçmiş kuşaklardan aktarıla aktarıla bugünümüze kadar gelmiş ve geçmişte olduğu gibi hala duygularımıza tercümanlık yapmaktadır. Bizlerin ortak değerlerinden biri olan  türküler o kadar zengindir ki her duygumuza tercümanlık etmektedir. Türkülerin içerdiği duygular, üzerinden yıllar geçse de hepimize hitap ettiği için yıllar önce ortaya çıkmış bir türkü bizim hislerimize tercüman olabilir. Bazı türkülerimiz de halk arasında yaşanmış olaylar üzerine yazılmıştır, bu türkülerimiz de halk arasında ki benzer, ortak duyguları da yansıtır. Türkülerimizin bir çoğunun bir hikayesi vardır, birtakım duygular üzerine yakılır türküler. O yaşanmışlıkların hüznünü, kederini, heyecanını ya da sevincini yansıtır dizelerinde.

 

O yüzden “Türküler, her duygumuza tercümanlık yapar.” diyen biri bu düşüncesinde haklıdır. Bizler bazen öyle duygular yaşarız ki; üzülürüz, seviniriz, özlem duyarız, daha pek çok duyguyla dolarız ama duygularımızı anlatmakta, ifade etmekte zorlanırız. İşte böyle zamanlarımızda da söyleyemediğimiz, anlatamadığımız ya da gösteremediğimiz duygu ve düşüncelerimize türküler tercümanlık yapar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER