Üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin nerelerde verildiğini açıklayınız.

Türkiye sağlık sisteminde belli bir basamak sistemi mevcuttur. Bu basamak sistemi üçe ayrılmış olup hastalar ve sağlık kuruluşları için yararlı bir sistemdir.  Birinci basamak ikinci basamak ve üçüncü basamak olarak ayrılır. Her basamak ayrı sağlık kuruluşlarından oluşur bunun sebebi ise her hastalığın teşhisinin ve tedavisinin ayrı olmasıdır. Aynı zamanda hastalığın teşhisinin ve tanımının doğru olması için önemli bir sistem olarak kabul edilir.

 

Birinci basamak tedavi hizmetleri genellikle hastalığın teşhisi ve tanımı için uygun olan bir basamaktır. Bu yüzden bu basamaktaki mevcut sağlık kuruluşları hastalığın teşhisi ve tanımı yapılabilecek imkanlara sahip veya acil durumlarda yardım alınabilecek kolay ulaşımı olan ve sıra sıkıntısı olmayan alanlarda bulunur. Böylece hastalık derecesi hafif olan tedavisi ilaç tedavisi ile sonuçlanacak hastalarının burada tedavi görmesi amaçlanır. İkinci basamak tedavi hizmetleri ise birinci basamaktan daha gelişmiş olup biraz daha önemli rahatsızlıklar için gereken tedavinin yapılabileceği sağlık kuruluşlarıdır.

 

Üçüncü basamak tedavi hizmetlerinin verildiği yerler ise ciddi rahatsızlıklar ve önemli testlerin yapılması gereken ve sağlık basamaklarının en üst aşamasını oluşturan basamaktır. Bu basamaktaki sağlık kuruluşları en gelişmiş medikal tıbbi ürünü bulunduran, birinci ve ikinci, basamaklarda yapılan teşhis ve tedavilerden yola çıkılarak hareket edilen basamaktır.

 

Üçüncü basamak tedavi hizmetleri;

  • Eğitim ve araştırma hastanelerinde verilir.
  • Özel alan /dal eğitim ve araştırma hastanelerinde verilir.
  • Üniversite hastanelerinde verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir