Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?

Ülkemizde doğal güzelliğiyle tanınan nereler var?

Ülkemiz doğal güzellikler açısından önemli bir yere sahiptir. Gezilip görülmeye değer, keşfedilecek çok sayıda doğal güzellik vardır. Ülkemizde ki doğal güzellikleri merak edenler, tatil planı yapanlar aşağıda ki listede yer alan doğal güzellikleri keşfetmek için yollara düşebilirler.

 

Ülkemizde ki Doğal Güzellikler

  • Aksaray- Ihlara Vadisi: Ülkemizde ki doğal güzellikler arasında yer alan Ihlara Vadisi, eski zamanlarda Hasandağı ’nda meydana gelen volkanik hareketlere bağlı olarak lavlar bölgede bir tabaka oluşturmuştur. Melendiz Çayı, vadinin tabanını oymuş zamanla vadi açığa çıkmıştır. Oldukça derin bir alan olan bu yer hem tarihi zenginlik hem de doğal güzellik olarak listemizde yer almaktadır.
  • Antalya- Düden Şelalesi: Hem yeşilliğiyle hem de gürül gürül akan suyu ile insanları kendine hayran bırakan Düden Şelalesi ülkemizde bulunan önemli doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Düden Şelalesi’ ni gördükten sonra Türkiye sınırları içerisinde yaşadığınıza çok sevineceksiniz.
  • Nevşehir- Kapadokya: Peribacaları ile oldukça ün yapmış Kapadokya yurt dışından dahi çok sayıda misafir ağırlamaktadır. Güneşin doğuşunu balon keyfiyle taçlandırarak bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.
  • Muğla- Ölüdeniz: Yeşil ile mavinin birbirini örttüğü bir koy olan Ölüdeniz, ülkemizde ki doğal güzelliklerden sadece biridir. Tam olarak bir doğa harikası olan ve oldukça duru bir suya sahip Ölüdeniz, ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.
  • Adıyaman- Nemrut Dağı: Anıtsal heykellerin, eşi benzeri olmayan manzaraların bulunduğu Nemrut Dağı ülkemizin önemli doğal güzelliklerindendir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER