Yaptığınız hatalardan hangi dersleri aldınız? Bu davranış sizde ne gibi değişiklikler oluşturdu?

Yaptığınız hatalardan hangi dersleri aldınız? Bu davranış sizde ne gibi değişiklikler oluşturdu? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

İnsanlar günlük hayatlarında bilmeden bazı hatalara düşebilir veya bilinçli olarak sonunun ne olacağını bilmeden hatalar yapabilir. Önemli olan kişinin hata yaptığını anladıktan sonra yaptığı hatadan ders çıkarmasıdır. Aynı hataların tekrarını yapmamalıdır. Ben bir öğrenci olduğum için bazı sorumluluklarım vardır. Bu sorumluluklarıma karşı okul içerisinde ve dışarısında yapmam gereken davranışlar bulunmaktadır. Okul dönemimde veya özel hayatımda yapmış olduğum birçok hata zamanla bu hatalardan ders çıkarmamı sağlamıştır. Genel olarak yaptığım hatalardan çıkardığım dersleri sıralarsam şunları söyleyebilirim.

 

Yaptığım Hatalardan Çıkardığım Dersler

  • Okulda verilen ödevleri evde geç saatte yapıyor ya da uykum geldiğinden dolayı hiç yapamıyordum. Okula gittiğimde bu durumun pişmanlığını yaşıyordum ve rahat edemiyordum. Artık okuldan eve gittiğimde biraz dinleniyor ve hemen verilen ödevleri yapıyorum. Böylelikle hem akşamları oyun oynayabiliyorum hem de sorumluluklarımı yerine getirebiliyorum.
  • Arkadaşlarımla anlaşamadığım bir konuda karşı tarafa düşünmeden sözler sarf edebiliyorum. O an durumun farkına varamıyorum ama düşündüğümde arkadaşımın kalbini kırmış olabileceğimi idrak ediyorum. Hatamın farkına vardıktan sonra arkadaşımdan özür diliyorum. Arkadaşlarımla tartışma yaşadığım durumlarda daha soğukkanlı cevaplar vermeye çalışarak onların kalbini kırmamaya özen gösteriyorum.
  • Arkadaş seçiminde anne ve babamın sözünü dinleyerek seçici davranıyor ve arkadaşlık kurmuyorum.
  • Okul içi ilişkilerimde ve özel hayatımla ilgili aldığım kararlarda düşünmeden hareket etmemeyi öğrendim.

 

Bu davranış sizde ne gibi değişiklikler oluşturdu? Arkadaşlarınızla paylaşınız.

Yaptığım hatalardan çıkarmış olduğum dersler sayesinde daha bilinçli bir birey oldum. Sorumluluklarımı bilen, aileme, arkadaşlarıma ve çevreme karşı saygı duyan bir kişiliğe büründüm. Daha kontrollü adımlar ile ilerlemekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir