Ülkemizde insanların birbirine saygı göstermek için yaptıkları hareketler ve söyledikleri sözlere hangi örnekleri verebilirsiniz?

Ülkemizde insanların birbirine saygı göstermek için yaptıkları hareketler ve söyledikleri sözlere hangi örnekleri verebilirsiniz?

 

Ülkemizde insanlar birbirlerine saygı göstermek için yaptıkları güzel hareketlerden biri yaşlılara her daim yer verilmesidir. Ülkemiz insanların çoğu yaşlılar konusunda çok hassastır. Özellikle toplu taşıma araçlarında ayakta kalan yaşlılarımıza saygı göstermek amacıyla yaşı küçük olan gençler tarafından yer verilir. Hatta hastane, banka, postahane gibi sıra beklenen mekanlarda da yaşlılara insanlar yer verip, öncelik tanırlar.

Ülkemizde insanlar birbirine saygı göstermek için yaptıkları diğer başka bir hareket ise sarılmaktır. Tanıdığımız ya da tanıştığımız bir kişi ile daha samimi davranmak adına sarılmayı tercih ederiz. Ayrıca özellikle “Günaydın, merhaba, hayırlı sabahlar, iyi akşamlar, iyi geceler gibi saygı belirten selamlaşmalarımız vardır.

Saygı sadece insanlara değil yaşayan tüm canlılara gösterilmelidir. Sokakta gördüğümüz bir kediye ya da köpeğe karşı saygılı olmalıyız. Onlara zarar vermek yerine yardımcı olmak gerekir. Ayrıca ailemize karşı da saygılı davranmalıyız. Annemiz yemek yaptığı için eline sağlık, teşekkür ederim gibi ya da hayırlı sabahlar, iyi geceler gibi saygı sözcüklerini kullanarak onları mutlu edebiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER