Türkiye’yi ziyaret eden bir turist olsaydınız ülkenize götüreceğiniz hediyelik eşyalar neler olurdu?

Türkiyeyi ziyaret eden bir turist olsaydınız ülkenize götüreceğiniz hediyelik eşyalar neler olurdu?

 

Hediyelik eşya olarak ülkemizde seçenekler oldukça fazladır. Türkiye’yi ziyaret eden bir turist olsaydım, hangi bölgeyi ziyaret ediyorsam o bölgenin neyi meşhur ise onları tercih etmek en doğrusu olurdu. Eğer Konya’yı ziyaret ediyorsam, Konya’nın hediyelik eşyası olan, Mevlana türbesi maketi, semazen bibloları, Şeb-i Aruz kolyelerinden alırdım. Konya’yı anlatan magnetler ve ayrıca Mevlana şekeri de Konya’da yerli ve yabancı turistlerin aldığı hediyelerden biridir.

 

Ege bölgesini ziyaret eden bir turist olsaydım, özellikle el dokuması halılarının meşhur olduğunu duymuştum. Genç kızların, elleriyle dokuduğu halılar, kilimler paha biçilemez değerdedir. Bunun yanında bıçak, tekstil ürünleri, tabağa işlenmiş el yazması ürünler, çiniler, bakırdan yapılmış süs eşyaları, geleneksel yazmalar, çeşitli gümüş kolyeler düşünürdüm. Ayrıca hangi bölgeyi geziyorsam, o bölgenin en meşhur  yerinin fotoğrafının olduğu magnetler alırdım.

 

En çok ziyaret edilen ilimiz olan İstanbul’a gitseydim, sanırım ne alacağımı karar vermekte zorlanabilirdim. Çünkü İstanbul’da her tarihi yerin kendine has hediyelik eşyası oluyor. Ama en çok tercih edeceğim, yine mekanların resmi olan süs eşyaları olurdu. Çünkü Türkiye’yi en iyi anlatabilmenin yolu resimlerdir. Tabi yiyecekleri de unutmazdım. Çorum leblebisi, Isparta’nın gül lokumu, Gaziantep’ten baklava, Ordu’dan fındık, Rize’den çay, Kayseri’den mantı, Aydın’dan zeytinyağı, Malatya’dan kuru kayısı ve daha sayamadığım birçok güzel yiyecekleri sevdiklerime hediye olarak alıp, onları memnun etmek istedim.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER