Ülkemize her sene milyonlarca turistin gelmesi ülkemizin ekonomisine katkısı nedir?

Ülkemize her sene milyonlarca turistin gelmesi ülkemizin ekonomisine katkısı nedir? Tartışınız.

Ülkemiz turizm açısından oldukça fazla ilgi çeken bir konumda yer almaktadır. Doğal ve tarihi ögeleri her bölge içerisinde yer alan ülkemiz belli sezonlarda ilgi çekebilecek konumda yer alarak gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin büyük oranda da dikkatini toplayabilecek konumda yer almaktadır. Dünya tarihi için oldukça önemli bir konumda yer alan hemen hemen her medeniyete dair eserleri bu coğrafya içerisinde görebilmek son derecede de mümkün olan bir durum olarak ifade edilmesinden kaynaklı olarak da turistlerin cazip noktaları haline gelmektedir. Aynı zamanda da ülkemizin iklimi ve 3 tarafının denizlerle çevrili olmasından dolayı da yaz aylarında turist sayısı hatırı sayılır bir vaziyette de yer almaktadır.

 

Ülkemize her sene milyonlarca turistin gelmesinin en büyük artısı ekonomi olarak görülmektedir. Ülkemize yabancı banknotların girmesi ülkemizin para birimini olumlu yönde etkileyerek ülkeye döviz akışını sağlayan en önemli unsurlar arasında var olmaktadır. Dövizlerin ülke içerisinde kullanımı ile beraber dışarıdan daha farklı pazarlara yönelerek para döngüsünü aktif olarak sağlama konusunda da yeterli olduğu görülebilecektir. Aynı zamanda da Türk Lirası’nın diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesini de büyük çapta engelleyecek olan bir gelişme olarak görülmektedir.

 

Ülkemizde turizm noktalarının turist çekmesi halinde bu bölgede yaşayan yerli halkın da refah seviyesinde gözle görülür bir artış olmasının en büyük nedenleri arasında yer alacaktır. Yabancılara yapılacak olan hizmetler sonrasında da döviz ile ödeme alacak olan kişilerin ekonomi seviyesi de artı yönde gelişecektir. Bu tip bir durum bireysel olarak da en az ülkesel çapta olduğu kadar önemli bir unsur olarak bilinmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER