Ülkemize katkı sağlamış kişiler arasında sizi en çok kim etkilemiştir?

Ülkemize katkı sağlamış kişiler arasında sizi en çok kim etkilemiştir? Neden? Söyleyiniz.

Ülkemize katkı sağlayanlar arasında beni en çok etkileyen Atatürk’tür. Atatürk Türk halkının kalkınması için fazlasıyla çaba göstermiştir. Atatürk konusunda beni etkileyen en önemli şey yeni savaştan çıkmış olan bir ülkeyi kısa dönemde toparlamasıdır. Eğitim alanında yaptığı yeniliklerle ülkemizde yeni bir devir başlatmıştır. Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı yenilikler sayesinde ülkedeki okuma yazma oranı büyük ölçüde artmıştır.

 

Atatürk, kadın haklarında da bir devrim yaratmıştır. Önceden ikinci planda kalan kadınlar, kendilerine tanınan haklar sayesinde birçok alanda söz sahibi olmuştur. Türk kadını seçme ve seçilme hakkını birçok ulusun kadınlarından daha önce elde etmiştir. Kadınlar kendilerini eğitim, bilim gibi birçok alanda kanıtlamışlardır.

 

Atatürk’ün ileri görüşlülüğü ve keskin zekâsı da beni oldukça etkileyen özellikleri arasında yer alır. Atatürk’ün bu özellikleriyle Türk halkının azim ve gücünün birleşmesi sonucunda birçok cephede zafer elde edilmiştir.

Atatürk’ün beni etkileyen özelliklerinden birisi de içinde bulunan çocuk sevgisidir. Çocuklara olan sevgisi o kadar fazladır ki 23 Nisan’ı tüm çocuklara armağan etmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER