Belediyelerin görevleri nelerdir? Yazınız.

Belediyelerin görevleri nelerdir?

 

Yaşadığımız il ve ilçelerin tüm hizmetleri belediyeler tarafında yürütülmektedir. Bu nedenle Belediyelerin birçok görevi vardır. Belediyelerin en temel görevlerini 6 maddeyle özetleyebiliriz.

 

  • Belediyeler şehirlerin altyapısıyla alakalı her şeyden sorumludurlar. Şebeke ve doğalgaz dağıtımı belediyelerin sorumluluğundadır. Ayrıca kanalizasyon ve şehir içinde bulunan yolların yapımı ve denetimi gibi görevler de belediyelere aittir.
  • Şehrin güvenliği ve temizliği de belediyelerin görevlerindendir. Yolların, sokakların temizlenmesi için çalışmalar yürütürler. Zabıtalar da belediyenin sorumluluğundadır ve bulundukları bölgelerde güvenliği sağlarlar.
  • Bina, alışveriş merkezi gibi yapıların yapımına başlanması için belediyeden izin alınması şarttır. İmarla ilgili izinleri belediyeler verir.
  • Şehirle ilgili ekonomik faaliyetler de yine belediyelere aittir. Belediyeler pazar yeri kurma, sanayi bölgesi oluşturma gibi görevleri üstlenirler.
  • Belediyelerin en önemli görevleri eğitim ve sağlık hizmetleridir.  Gerekli eğitimlerin alınabilmesine imkân sağlarlar. Ayrıca herkesin temel sağlık hizmeti alması için çalışmalar yürütürler. Bunun için çeşitli sağlık merkezleri oluştururlar. Bu merkezlerde koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri verilir.
  • Son olarak belediyeler şehirde bulunan tarihi eserleri korumakla yükümlüdürler. Bunun yanı sıra şehirdeki kültürel etkinliklerin düzenlenmesi de belediyelerin görevleri arasında yer alır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER