Ülkemizin Güney Kıyı Kesimlerinde İnsanlar Araçlarında Kış Lastiği Kullanma Gereği Duymazken İç Kesimlerinde Yaşayanlar İse Kış Lastiği Kullanma Gereği Duyarlar.

Ülkemizin Güney Kıyı Kesimlerinde İnsanlar Araçlarında Kış Lastiği Kullanma Gereği Duymazken İç Kesimlerinde Yaşayanlar İse Kış Lastiği Kullanma Gereği Duyarlar. Bunun Sebepleri Neler Olabilir?

Türkiye, coğrafi konumu itibariyle Asya ve Avrupa kıtaların kesişme noktası üzerinde yer almaktadır. Ayrıca Türkiye Kuzey Yarım Kürede ve kıtalar ayrılmadan önce diğer kıtalara en yakın konumda bulunan bir ülkedir. Bu özellikleri sebebiyle aynı anda dört mevsimin getirmiş olduğu özelliklerin tamamına sahip olduğu gibi kendine has jeolojik ve coğrafi özellikleri de bulunmaktadır.

Örneğin kış mevsimin yaşandığı aylarda Antalya, mersin, Adana, İzmir gibi şehirler kar yağışı almazken, Kütahya, Sivas, Tokat, Afyon ve Eskişehir gibi iç kesimlerde bulunan iller ise yoğun kar yağışı ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Bu durum özellikle insanların en fazla can kayıpları ile karşılaştıkları trafikte de kendini ciddi oranda hissettirmektedir. Nitekim gelişen bilim ile birlikte otomobil teknolojisin de hızlı değişimler yaşanmıştır. Bu değişim kendini özellikle güvelik alanında göstermiştir. Bu Güvenlikle ilgili konulardan biri de hangi iklim koşulunda hangi lastiğin tercih edilmesi gerektiği ile ilgilidir.

 

Kış Lastiği Neden Kullanılmalıdır?

  • İklim koşulları sert olan ve yoğun kar yağışı alan bölgelerde yaşayan insanlar hem kendi can güvenlikleri hem de trafikte yer alan diğer kişilerin can güvenliği için kış lastiği kullanmaları gerekmektedir.
  • Kış lastiği özellikle yoğun kar ve yağmur alan bölgelerde kaza riskini azaltmaktadır.
  • Kış lastiklerinin kullanılması sayesinde ölümlü kaza oranları düşeceği gibi maddi kayıplar da düşecektir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER