Ülkemizin ihraç ve ithal ettiği ürünleri dikkate alarak kaynaklarımızı ve ihtiyaçlarımızı değerlendirerek yazınız.

Ülkemizin ihraç ve ithal ettiği ürünleri dikkate alarak kaynaklarımızı ve ihtiyaçlarımızı değerlendirerek yazınız.

Ülkemiz gelişmekte olan ülkeler statüsünde yer almasından dolayı genel olarak teknolojik ve sanayi ürünlerini ithal eden bir yapıda yer almaktadır. Ülkemizde henüz bu biçimde bir endüstrinin gelişmemesinden dolayı gereken talepler diğer ülkelerden gerçekleştirilmektedir. İthal edilen ürünlerin teknolojiden kaynaklı olmasının yanı sıra ülkemizde bulunmayan hammaddeleri ya da tarımsal ürünleri de içerebilecek bir pozisyonda var olmaktadır. Doğalgaz ya da petrol gibi hammadde olarak enerji üretiminde kullanılan maddelerin ülkemizde yataklarının yeterli olmamasından dolayı dışa bağımlı olmak bir zorunluluk olarak ifade edilmektedir. Alternatif bir enerji kaynağının da henüz petrol ya da doğalgazın yerini alamamasından ötürü de bu durum aktif olarak devam etmektedir.

 

Aynı zamanda da ülkemizde yetişmeyen ve talep edilen tarım ürünleri de diğer ülkelerden ithal edilmektedir. Kakao, kahve, mango, ananas ve Hindistan cevizi gibi tropik gıda materyalleri de bunlar arasında yer alan besin maddeleridir. Bunun yanında da ülkemizde bulunmayan ve besin olarak görülen canlıların da tedarik edilmesi ithalat yoluyla gerçekleştirilerek var olan ülkelerle ithalat anlaşmaları da yapılmaktadır.

 

Ülkemizin gelişmekte olan ülkeler statüsünde olmasından dolayı ülkemizin ihraç ettiği ürünler genel olarak birincil düzeyde yer almaktadır. Birincil düzeyde var olan unsurlar genel olarak ülkemizde bulunan maden yataklarını ve yetişmekte olan bitkisel ya da hayvansal gıdaları içermektedir. Gelişmiş ülkeler tarafından bu ihraç ürünleri fazlasıyla kabul görerek her zaman ihtiyaç olarak görülmekte olan unsurlar olarak değerlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir