Umre İle Hac Arasında Sizce Ne Tür Farklar Olabilir?

Umre İle Hac Arasında Sizce Ne Tür Farklar Olabilir?

 

Hac ve umre ibadeti birbirine karıştırılmaktadır. Oysaki iki ibadet arasında farklar bulunmaktadır. Müslüman kişilerin maddi imkanı varsa ömründe bir kez hac ibadetini yapması farz bir ibadettir. Umre de böyle bir zorunluluk yoktur. Hac ibadeti hadisler ve ayetlerle desteklenen bir ibadettir. Hac ve umre ibadeti arasındaki farklılıklar;

 

  • İki ibadet arasında en büyük fark birinin sünnet birinin farz olmasıdır. Hac ibadeti farzdır ve farz sevabı vardır. Umre ibadeti sünnet bir ibadettir yani Peygamber Efendimizin yaptığı ve tüm Müslümanların yapması halinde Peygamber Efendimizin yaptığı ibadeti yapması anlamındadır.
  • İslamın beş şartından biri hac ibadetidir. Umre ibadetinde böyle durum yoktur. Maddi imkanı olan her insan istediği zaman umre ibadeti yapabilmektedir.
  • Hac ibadeti senede bir kez kurban bayramı ve arefe günü olmak üzere yapılırken, umre ibadeti hac zamanı dışında yılın her zamanı yapılabilmektedir.
  • Hac ibadetinde zorunlu Tavaf vakfesi ve Say vakfesi haricinde Müzdelife ve Arafat vakfesi vardır. Umre ibadetinde sadece Say ve Kabe’nin tavaf edilmesi zorunludur.
  • Hac ibadeti sırasında kurban kesilir, şeytan taşlanır. Umre ibadetinde bunlar zorunlu değildir. Umreye giden kişiler istedikleri taktirde bunları yerine getirebilmektedir.
  • Hac ibadetinde Cem-i Takdim, Cem-i Tehir, Veda Tavafı ve Kudüm Tavafı yapılması gerekmektedir. Umre ibadetinde bunları yapmak zorunlu değildir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER