Uzay denince aklınıza neler geliyor?

Uzay denince aklınıza neler geliyor?

Uzay, dünyanın atmosferi ve diğer gök cisimleri dışında yer alan ve sonsuz büyüklükte olduğu varsayılan boşluk. Uzay madde ve evrenden oluşan geniş bir sistemdir. Evrenin devasa büyüklüğünü düşünecek olursak uzay başlı başına bir merak konusu olmaktadır. Güneş, gezegenler, yıldızlar, galaksiler, asteroitler ve meteorlardan meydana gelen gök cisimlerinden meydana gelen maddesel yapıyı kapsayan boşluklu yapıya uzay denmektedir.

Gözlemlendiği kadarıyla evren 100 milyondan fazla galaksiden meydana gelmektedir. Güneş sisteminin de yer aldığı Samanyolu Galaksisi de bunlardan birisidir. Galaksiler içinde milyonlarca gök cismini barındırmaktadır. Uzay ve gök cisimlerinin incelendiği bilim dalına astronomi denilmektedir.

 

Uzay denince akla hiç şüphesiz yıldızlar gelmektedir. Kızgın gazlardan meydana gelen ve çevresine ısı, ışık yayan gök cisimlerine yıldız denmektedir. Gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızlar bizim dünyamızdan hatta güneşten büyük, çok uzaktaki yıldızlardır. Gözle veya teleskopla görünen parlak yıldızlardan başka gökyüzünde ışık yaymayan yıldızlar da vardır,  bu yıldızlara sönmüş yıldızlar denilmektedir.

Uzay denince akla gelen bir diğer önemli gök cisimleri ise gezegenlerdir. Bir yıldızın etrafında dolaşan gök cisimlerine gezegen denilmektedir. Dünyanın da içinde yer aldığı Güneş Sisteminde, güneşin doğrudan uydusu olan sekiz gezegen olduğu kabul edilmiştir. Bu gezegenler, Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenleridir. Güneşin etrafında belirli dönüş hareketleri yaparak Güneş Sistemimizi oluştururlar.

Güneş sisteminde yer alan asteroitler gezegenlere oranla küçük hacim ve kütleye sahip olduklarından dolayı gezegenimsi olarak adlandırılırlar. Güneş Sisteminde Mars ile Jüpiter arasında yer alırlar. Sayıları oldukça fazladır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER