Vatan konulu bir sunum hazırlayınız.

Logo

“Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır!” (Mithat Cemal KUNTAY) dizelerinden hareketle görsellerle destekleyeceğiniz “vatan” konulu bir sunum hazırlayınız.

 

Biz vatan konulu bir kompozisyon yazdık. Siz bunu sunuma dönüştürebilirsiniz…

 

İnsanların bir arada aynı kültür ve değerlerden etkilenerek yaşadıkları yerlerde toplum bilinci oluşur. Toplum bilinci aynı şeye ağlayıp aynı şeye gülmek ile eşdeğer olarak yorumlanabilir. Bilinçli toplumlarda bireyler değerlerinin farkındadırlar. Vatan kavramı da ancak böyle bilinçli ve bir arada yaşamayı başaran toplumların oluşturabildiği bir topluluktur. Vatan denen şeyin sadece belirli bir toprak parçası üzerinde kurulan devletten oluşmayacağı aşikardır. Sınırları belli olan topraklar üzerinde bilinçli bir toplumun kurduğu devlet ile vatan olunur. Vatan, annedir. Vatan, babadır. Vatan, her şeydir.

Vatan bazen uğrunda savaşarak, can verilerek elde edilir. Bazen de can vererek korunur. Vatan için canını vermekten çekinmeyen bilinçli ve fedakar vatandaşlara ihtiyaç vardır. Aksi halde vatan kavramı bütünsel olarak algılanamaz ve hep eksik kalır. Vatan fedakarlıktır. Fedakarlığı anneniz için, babanız için ve toplumun geri kalanları için yaparsınız.

Vatan dediğimiz şey bayraksız düşünülemez. Vatan, bayraktır. Aynı bayrağın altında insanların huzurla ve mutluluk içinde yaşadıkları yerdir. Huzurun hissedildiği ve toplumun dayanışmasının hissedildiği her yer vatandır aslında. Devlet kurulmadan vatan olur mu? Devletsiz de vatan olunabilir belki ama devlet ile otoriter bir kurum ile desteklenen topluluklarda vatan bilinci daha da gelişir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER