Yakın bir arkadaşınızla bir başkası arasında çıkan anlaşmazlıkta haksız olan arkadaşınız olsa nasıl davranırsınız?

Yakın bir arkadaşınızla bir başkası arasında çıkan anlaşmazlıkta haksız olan arkadaşınız olsa nasıl davranırsınız?

 

Sosyal çevrede samimi olan arkadaşlarımızın hakkını gözetmek isteriz. Kimse bağlı olduğu gruba veya kişilere zarar verecek nitelikte davranılmasını istemez. Çünkü onlarda bizler için aynını düşünür. Birde bu samimi arkadaşlarımızla dertleşir, diğer arkadaşlıklardan daha fazla bir yakınlık kurarız. Anlattıkları olayları dinler hatalı oldukları yerlerde, ama burada hatalısın deriz. Çünkü gerçek dostluk bunu gerektirir. Masum olduğunda destek veriyorsak hatalı olduğunda da söylemeliyiz.

 

Dost acı söyler atasözünün gereği yerine getirilmelidir. Acı da olsa gerçekleri söylememiz, onların kendilerini haklı görüp daha büyük hatalara yol açmasının da önüne geçecektir. Eğer ki ben haksız bir durumda haklı olduğumu ifade edip arkadaşlarımdan onay bekliyorsam onlarda bu şekilde davransınlar. Kimse beni yüceltmek veya benimle iyi olmak için açığımı kapatmasın. Yahut görmezden gelmesin. Bu bana yapacağı destek değildir. Bu şekilde ancak zarar verilir.

 

Birde samimi arkadaşımız çıkan bir anlaşmazlık sonucu haksız da olsa adaletli davranır doğruyu söylerim. Eğer ki beni hakem tayin etmişlerse zaten kesin söylerim. Çünkü başkası veya samimi haklı haksız durumu söz konusu ise fark etmez. Doğru neyse o uygulanır. Herkesin farklı fikri olabilir. Ona saygı duyarım. Ancak doğru tektir. İki farklı doğru olması mümkün değildir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER