Yanınızdan geçen birinin yere çöp atması veya tükürmesi size ne hissettirir?

Logo

Yanınızdan geçen birinin yere çöp atması veya tükürmesi size ne hissettirir?

 

Çevreyi kirletmek her zaman kötü bir davranıştır ve hiçbir şekilde mazur görülmez. Hele birde yererle tükürmek hem çok iğrenç hem de çok saygısızca bir davranıştır. Günümüzde bu tür çirkin olaylarla ne yazık ki karşılaşmaktayız. Ancak bunu yapmaya hiç kimsenin hakkı yoktur ve hiç insani bir davranış değildir.

 

Çevre kirliliğine neden olan ve yerlere tüküren insanlar farkında olsunlar ya da olmasınlar tüm canlıların sağlığını riske atmaktadırlar. Mesela o yere tüküren kişi belki çok bulaşıcı bir hastalık taşıyordur ve tükürdüğü yerden geçen kişilerin veya hayvanların o mikrobu kapma ihtimalleri vardır. Yine aynı şekilde yerer atılan her türlü çöp maddesinde de değişik mikroplar olabilir.

 

Özellikle insan sağlığını tehdit eden bu davranışlar toplum tarafından onaylanmadığı gibi bazı cezai yaptırımlarının da olması gerekmektedir. Örneğin bazı Avrupa ülkelerinde yerler tüküren kişilere büyük para cezaları kesildiği bilinmektedir. Bu uygulamanın en kısa süre içinde ülkemizde de yaygınlaşması çok güzel olurdu.

 

Ben çevremde bu tür çirkin davranışlarda bulunan kişileri görünce kendimi çok kötü hissediyorum açıkçası. Hele de bu hareketleri yetişkin kişilerin yapması beni hem çok üzüyor hem de çok sinirlendiriyor. Çünkü çocuklar çevrelerindeki büyüklerin yaptığı hareketleri örnek almaktadır. Bu tür davranışlar sergileyen kişiler çevrelerine ve kendi çocuklarına da kötü örnek olduklarını unutmamaları gerekir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER