Çevremizde, evimizde ve okulumuzda kullanmadığımız eşyaları geri dönüşüme nasıl kazandırırız?

Logo

Çevremizde, evimizde ve okulumuzda kullanmadığımız eşyaları geri dönüşüme nasıl kazandırırız? Bu atıklar ile neler yapabiliriz? Nasıl tekrar kullanabiliriz? Düşüncelerinizi yazınız.

 

Günümüzde tüketim hızlı bir şekilde artmakta ve gerek evsel atıklar gerekse sanayi atıklarına yetişilemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Ancak dünyaya faydalı olmak için son yıllarda yürütülen geri dönüşüm projeleri hızlanmış ve neler yapabileceğimi hakkında birçok kaynak bilgiye ulaşabiliyoruz.

 

Öncelikle geri dönüşüme evimizde kullandığımız birçok eşya ile başlayabiliriz. Artık birçok Belediye’n inde sokak ve caddelere koydukları özel geri dönüşüm kutuları sayesinde bu çok kolay. Örneğin ben evde kullanmadığım tüm elbiselerimi bu geri dönüşüm kutularına bıraktır.

 

Ayrıca evimizde bulunan ve ihtiyaç fazlalığı olan kitap, defter ve diğer kâğıt malzemeleri de geri dönüşüm kutularına bırakarak en azından bir ağacın daha kesilmesini önlemiş oldum. Bununla birlikte farklı çeşitlerde tükettiğimi içeceklerin plastik şişelerini de geri dönüşüm merkezlerine ulaştırmak için sınıfımızda bir proje hazırladık. Plastik şişenin yanında cam eşyalarımız içinde ayrı bir toplama merkezi kurduk. Böylece ülkemizin milli gelirine bir nebzede olsa katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadım. Geri dönüşümle ilgili birçok kuruluş ve sosyal kulüp çeşitli faaliyetler yürütmekte. Bu kurumlara ulaşarak da daha fazla nasıl katkı sağlayacağımız konusunda fikir alabiliriz.

 

Geri dönüşümün farklı bir yönü olarak da ayrıca yapabileceğimiz farklı uygulamalarda bulunmakta. Örneğin kullanmadığımız ayakkabı kutularından kendimize ufak tefek eşyalarımızı koymak için çok amaçlı eşya kutuları yapabiliriz. Bununla birlikte yoğurt kaplarını süsleyerek annemiz için deterjan kutusu veya iplik kutusu gibi farklı şekillerde değerlendirmekte mümkün.

 

Ayrıca kullanmadığımız giysilerimizi farklı şekillerde değerlendirmemiz de mümkün. Örneğin bir pantolonumuzun yırtılmış olan bölümünü keserek kendimize çok şık bir kot çanta yapabiliriz. Bunun için üzerlerine evde bulunan düğme ve boncuklardan yapıştırarak ücret ödemeden zarif bir çanta elde edebiliriz. Bu örnekler çoğaltılabilir tabi. Yeter ki biz geri dönüşümün önemini anlayalım ve bunun derdinde olarak üzerimize düşen görevi yapalım. Böylece daha temiz bir çevre daha yaşanılır bir dünya elde etmiş oluruz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER