Yarı Metal Nedir? Yarı Metallerin Özellikleri Nelerdir?

Yarı Metal Nedir? Yarı Metallerin Özellikleri Nelerdir? Tanımlayınız.

 

Kimya tarihinin ilk zamanlarından itibaren bulunan element sayısının fazla olmasından dolayı bilim insanları bu elementleri belirli özelliklere göre sınıflandırmaya çalışmışlardır. Günümüzde kullandığımız periyodik tablo üzerinde elementler metal, ametal, yarı metal ve soygazlar olmak üzere 4 farklı şekilde gruplandırılmıştır. Metal ve ametaller kendine ait olan bazı özellikleri gösterirken yarı metal elementler her iki grubun da özelliğini göstermektedir. Bazı özellikleri metala bazı özellikleri ise ametallere benzediğinden bu elementlere yarı metal adı verilmiştir. Belirli grupları olmayan bu elementler 3A, 4A, 5A, 6A ve 7A gruplarında belli sayıda bulunmaktadır. Bu yarı metal elementlerinin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 

  • Bu elementlerin tamamı doğada katı halde bulunmaktadır. ( Bu özelliği bakımından metal elementlerine benzemektedir. Metal elementleri de cıva hariç katı halde bulunmaktadır. )
  • Parlak bir görünüme sahiptirler. ( Metal elementleri metal bir görünüme sahip iken ametal elementleri mat bir görünüme sahipti. Bu özelliği bakımından da metallere benziyor diyebiliriz. )
  • Elektriği çok az miktarda iletmektedir. ( Metaller elektriği çok iyi iletirken ametaller elektriği hiç Yarı metal elementler diğer iki gruptan tamamen ayrılarak kendine has bir özellik göstermektedir. )
  • Yüksek sıcaklıkta bulunduğunda elektriği neredeyse metal elementleri kadar iyi iletmektedir.
  • Oluşturduğu bileşiklerde bazı durumlarda metalik özellik gösterirken bazı bileşiklerinde ametallik özellik gösterir.

 

Yukarıdaki özellikleri incelendiğinde yarı metal elementler hem metal hem de ametal elementlerinin özelliklerini göstermektedir. Bu yüzden bu elementlere yarı metal adı verilmektedir. Bor ve Silisyum elementleri yarı metal özellik gösterirken birisi 3A grubunda diğeri ise 4A grubunda yer almaktadır. Yarı metal elementlerinin belirli bir grubu bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir