Periyot ve Grup Nedir? İşte Tanımı

Periyot ve grup nedir? Açıklayınız.

 

Günümüz periyodik tablosu keşfedilmeden önce Mendeleyev’in öne sürdüğü ve elementlerin kütle numarasına göre sıralandığı bir tablo mevcuttu. Elementlerin farklı nötron sayısında türevlerinin olduğu keşfedildikten sonra bu kullanım geçerliliğini yitirmiştir. Moseley ise elementlerin proton sayısı anlamına da gelen atom numarasına göre gruplandırma fikri gündeme gelmiştir. Şu an kullanılan sistemde ise yine elementler artan atom numarasına göre sıralanmıştır.

 

Periyodik tablo üzerinde yatay olarak bulunan satırlara periyot ismi verilmiştir. Periyot numarası aslında bir elementin elektronlarını üzerinde bulunduran katman sayısı anlamına gelmektedir. Toplamda 7 adet periyot bulunmaktadır. İlk üç periyotta geçiş metalleri adı verilen B grubu elementleri bulunmamaktadır.

 

Dikey olarak bulunan sütunlara ise grup adı verilmektedir. Grup numarası ise elementin son katmanında yer alan değerlik elektron sayısına göre belirlenmektedir. 10 adet B grubu ve 8 adet A grubu olmak üzere periyodik tablo üzerinde 18 adet grup bulunmaktadır. Aynı grup üzerinde bulunan elementlerin kimyasal özellikleri benzer iken periyot numarası aynı olan elementler birbirinden farklıdır. Örnek vermek gerekirse ; 7A grubunda yer alan ve halojenler adı verilen iki element ametalik özellik gösterir. 1A ve 6A grubunda yer alıp aynı periyot üzerinde yer alan elementlerden birisi metalik özellik gösterirken değeri ametalik veya yarı metalik özellik göstermektedir.

 

Periyodik tabloda yer alan grupların isimleri ise şu şekildedir :

  • 1A grubu Alkali metaller
  • 2A grubu Toprak Alkali metaller
  • 3A-4A-5A ve 6A grubu ametaller
  • 7A grubu Halojenler
  • 8A grubu ise soygazlar olarak adlandırılmaktadır.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER