Yaşadığınız çevrede insanlar hangi konularda emek verip fedakarlık yapmaktadırlar?

Yaşadığınız çevrede insanlar hangi konularda emek verip fedakârlık yapmaktadırlar? Düşüncelerinizi günlük hayattan örneklerle anlatınız.

 

Fedakarlık; Kendi menfaatlerini düşünmeden, başkalarına gösterdiği emek ve çaba gösterisidir. Fedakar olmak kişinin kendisine bağlı bir durumdur. Bu durumu hayatınızın her noktasında görmeniz mümkündür. Kısacası fedakarlık. Karşı taraftan karşılık beklemeden kendisinden bir şeyler vermesi ve emek göstermesi durumudur.

 

Yaşadığınız çevrede insanların emek verip fedakârlık yaptığını görmüşsünüzdür. Hemen hemen her konuda fedakarlık yapılması mümkün bir durumdur. Fedakarlık , aile ilişkilerinde , iş hayatında, sosyal yaşamda, ve arkadaşlık ilişkilerinde bu mümkündür. Örnek verecek olursak ; aile ilişkilerinde, ailemiz  maddi ve manevi olarak her zaman yanımızdadır. Okul yaşamımızda eğitimimiz için bizler için her konuda fedakarlık gösterirler.  Arkadaşlık ilişkilerine bakacak olursak, dostluk bir mum gibi yanabilecek düzeyde, önemli bir şeydir. Dostluk iyi gün kötü gün demeksizin her zaman yanında olmaktır. Arkadaşlarınızın yardıma ihtiyaçları olduğu zaman. Onlara destek olmalı gerekiyorsa vaktinizden  bile fedakarlık etmelisiniz. Meslek seçimlerine göre de fedakarlık yapılması gereken durumlar olabilmektedir. Öğretmenlik olsun, doktor olsun.. Öğrencileri ve hastaları için fedakarlık göstermektedirler. Öğretmenler, öğrenciye bilgi aktarmak için kendisinden çok şey feda etmektedir. Örneğin: tenefüs vakitlerinde öğrencinin soru sorması öğretmenin de öğrencisi için tenefüs ve dinlenme vaktinden fedakarlık yapması durumu olarak gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir