Yaşadığınız yerde insanların doğal çevrede yaptıkları değişimler nelerdir?

 Örnekler veriniz.

Yaşadığımız yerde insanların doğal çevreyi değiştirmesinden kaynaklı olumlu sonuçları olabildiği gibi bazı durumlarda doğaya zarar da verebilmektedirler. Örneğin yaşam alanlarının arttırılması veya ulaşımın kolaylaşması açısından yapılan köprüler, yollar vb. inşaatlar nedeniyle doğal çevre ne yazık ki değişmektedir.

 

Bu tür faaliyetler insanların daha iyi bir yaşam alanı kazanmaları ve daha kısa sürede ulaşım yapabilmeleri için önemlidir. Ancak bunları yaparken mümkün olduğunca çevreye duyarlı bir şekilde hareket edilmelidir.

 

Örneğin, benim yaşadığım yerde yolların genişletilmesi açısından kaldırım kenarlarındaki ağaçlar kesilmektedir. Ayrıca yeni site ve alışveriş merkezi inşaatı için ağaçlık bir alan maalesef tahrip edilerek yüksek binaların inşasına başlandı. Özellikle İstanbul başta olmak üzere birçok büyükşehir ve ilçe merkezlerinde bu tür tahribatlar her geçen gün artarak devam ediyor.

 

Hatta bazı sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmış birçok ağaçlık bölge kundaklama sonucu imar alanına dönüştürülmeye çalışıldığı da biliniyor. Bu gibi suiistimallerin önüne geçilmesi için devlet tarafından daha sıkı önlemlerin alınması gerekiyor bence. Günümüzde bazı belediyeler kestikleri her ağacın yerine daha fazla sayıda ağaçlandırma yaptıklarını belirtiyor. Ancak bu gibi çalışmaların artması ve doğal zenginliğimizin korunması gerekiyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER