Yaşadığınız Yerde Sıcaklık, Yağış Ve Yer Şekilleri Gibi Doğal Unsurların Neden Olduğu Olumsuzluklarla Başa Çıkabilmek İçin Ne Gibi Projeler Geliştirilebilir

Doğal unsurlar kimi zaman yaşantımızda olumlu yönde etki ederken, kimi zaman da olumsuz etkileri ile karşımıza çıkabilmektedir. İnsanların yaşayabileceği alanlar çerçevesinde sıcaklığın az ya da fazla olması, yağış oranının az ya da fazla olması, yer şekillerinin engebeli ya da düz olması gibi birçok faktör bulunabilir. Sıcaklık, yağış ve yer şekillerinin her iki özelliği de bizlere olumlu etki yapabildiği gibi, olumsuz etkiler de yapabilir. Ancak olumsuz etkilerle başa çıkabilmek için insanoğlu bazı projeler geliştirmiştir ve geliştirmek zorundadır. Doğal unsurların neden olduğu olumsuzluklarla başa çıkabilmek için geliştirilebilecek projeler ve geliştirilen projeler noktasında bazı örnekler vardır.

 

Doğal Unsurların Neden Olduğu Olumsuzluklarla Başa Çıkabilmek için Geliştirilebilecek Projeler Nelerdir?

Yaşadığınız yer çok sıcak ya da çok soğuk olabilir, yağış oranı az miktarda ya da çok miktarda karşınıza çıkabilir, yer şekillerine baktığımız zaman yaşamsal faaliyetleri zorlayıcı düzeyde olabilir. Ancak insan aklıyla doğaya etki ettiğinden ve Coğrafya’da bunu savunduğundan dolayı mutlaka projeler geliştirilmelidir.

  • Yaşadığınız yer sıcaklık açısından çok soğuk bir yerleşim alanıysa ısıtma teknolojilerini kullanabileceğiniz projeler geliştirmeniz gerekmektedir.
  • Yaşadığınız yer sıcaklık oranlarına baktığınız zaman çok sıcak bir yerleşim alanında bulunuyorsa soğutma teknolojilerini kullanmanız gerekmektedir.
  • Yağış oranı azsa tarıma yönelik değil; suyun gerekmediği projeleri tercih etmeniz lazımken tam tersi durumunda tarıma yönelmeniz lazım.
  • Yer şekillerine göre hayvancılığı ve tarımı geliştirebilecek projelere göz atmanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir