Yaşadığınız yerde yapılan ekonomik faaliyetlerle ihtiyacınız olan bütün ürünler üretilmekte midir? Üretimi yapılamayan ürünleri nasıl temin etmektesiniz?

Logo

Yaşadığınız yerde yapılan ekonomik faaliyetlerle ihtiyacınız olan bütün ürünler üretilmekte midir? Üretimi yapılamayan ürünleri nasıl temin etmektesiniz?

 

İnsanların hayatlarını idame ettirebilmeleri ve genel olarak tüm ihtiyaçlarını karşılamaları adına yaptıkları eylemlere ekonomik faaliyet adı verilmektedir. Ekonomik faaliyetler önemlerine göre beş faaliyet grubuna ayrılmaktadır. Ekonominin temel taşı üretimdir. Üretim ile elde edilen ham maddelerin işlenmesi ve halka sunulması ile de diğer faaliyet türleri oluşmakta olup bu sayede farklı iş kolları meydana gelmektedir. Her geçen gün artan nüfus ve gelişmeler ile insanların ihtiyaçları şekil değiştirmekte olup faaliyet gruplarına yeni kollar eklenmektedir.  Faaliyet kolları tarım, sanayi, hizmet, bilişim ve kurumsal olmak üzere insanın bireysel ihtiyaçlarından genele doğru ilerleme sağlamaktadır.

 

Birincil faaliyet grupları arasında insanların temel ihtiyacı olan beslenme faktörü yer almakta olup ham maddenin üretilebilmesi açısından tarım, hayvancılık, balıkçılık, ormancılık ve madencilik gibi kollardan oluşmaktadır. İkincil ekonomik faaliyet grubu endüstri, enerji üretimi ve inşaat sektörünü oluşturmakta olup, önem sırasının azlığına göre faaliyet grupları gerilemektedir. Üretimi yapılmayan ürünler gerek kamu kurumlarınca sağlanmakta olup gerek ise üretim yapılan alanlardan istihdam sağlanarak bölgeye taşımacılığı yapılmaktadır. Böylelikle diğer faaliyet gruplarının önemi de ortaya çıkmaktadır. Başka bir bölgede üretilmekte olan ürünün bir yere taşımacılığının sağlanması ve o bölgeye dağıtımının gerçekleştirilmesi de farklı bir faaliyet grubunu ortaya çıkararak istenilen ürünlere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER