Yaşadığınız yerdeki en yaygın ekonomik faaliyetler hangileridir?

Yaşadığınız yerdeki en yaygın ekonomik faaliyetler hangileridir?

 

Türkiye yedi bölgeden oluşmaktadır. Bunun sebebi de yeryüzü şekli, bitki örtüsü ve iklimsel olarak birbirlerinden farklı olmalarıdır. Bu yedi farklı bölge aynı zamanda en yaygın ekonomik faaliyetler açısından da farklılık göstermektedir. Şimdi, şöyle yapabiliriz, siz hangi bölgede yaşıyorsanız o bölgenin ekonomik faaliyetlerini inceleyebilir, ardından diğer bölgelerde de en yaygın ekonomik faaliyetler nelermiş takip edebilirsiniz.

 

İç Anadolu bölgesinde karasal iklim yer alırken, bitki örtüsü bozkırdır ve önemli dağlar yer almaktadır. Tarım ve hayvancılık alanında gelişmiştir, turizm faaliyetleri de coğrafi olarak gelişmeye uygunluk göstermektedir. Çiftçilik ve mobilyacılığın öne çıktığı bölgede tarıma bağlı bir sanayi yer almaktadır.

 

Karadeniz bölgesi neredeyse dört mevsim yağış almaktadır ve dağlar denize paralel olarak yer almaktadır. Sebze, meyve gibi ürün çeşitliliğinin yanı sıra mısır, fındık ve çay alanında ülkenin önderliğini yapmaktadır.

Akdeniz bölgesi sanayi, tarım ve turizm alanlarında gelişmiştir. Rehberlik ve turizm, işçilik ve çiftçilik bölgedeki ekonomik geliri meydana getirir.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde de turizm, sanayi, tarım ve hayvancılık önde gelmektedir. GAP’ın ekonomiyi canlandırdığı bölgede aynı zamanda doğal maden işleri de yapılmaktadır.

Doğu Anadolu bölgesinde ise durum biraz zorludur çünkü yaz ve kış ayları son derece zor geçer. Dolayısı ile tarım gelişmemiştir, hayvancılık öne çıkmaktadır. En yaygın ekonomik faaliyetler arasında enerji kaynakları ve kış turizmi yer almaktadır.

Ege bölgesinde turizm ve ticari limanlar öne çıkarken, tarım ve ona bağlı olarak sanayi alanları yer almaktadır.

Son olarak Marmara bölgesinde ise, turizm ve sanayi oldukça gelişmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER