Yaşam Boyu Spor Nedir?

Yaşam Boyu Spor Nedir?

 

Spor, hayatımızın her alanında olması gereken yani yaşam boyu spor ilkemiz olması gereken bir unsurdur. Spor yapmak hem sağlık açısından hem de fizik görüntüsü açısından önemli bir durumdur. Kişi yediğine dikkat etmeli ve günlük hareketlerini yapması gerekmektedir. Tembel olmak fazla kiloya ve sağlıksız bir vücuda sebep olur.

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlar daha hareketsiz hale gelmiştir. Çünkü binalarda asansör sistemi vardır. Bu insanların daha az hareket etmesini sağlayan bir durumdur. Kişiler en azından iniş işlemlerinde bile merdiven kullanırlarsa, faydasını görürler. Hareket azlığı birçok hastalığında habercisidir. Diyabet, obezite, Sindirim bazlı hastalıklar, Fiziksel vücut bozukluğu, kalp hastalıkları ve solunum rahatsızlıkları gibi durumlar oluşabilmektedir. Bu tür sorunların ortadan kalkması ve yaşanmaması için, yaşam boyu spor kavramı oluşmuştur. Bu kavram belli bir spora bağlı kalmadan günlük hareketlerle bile yapabileceğiniz durumdur. Örneğin ; otobüsten 1 durak önce inmek, yakın mesafeler için araba kullanmak yerine yürüyüş yapmak  , asansör yerine merdiven kullanmak, oturan bir meslek grubuna sahipseniz, gün  içinde zaman zaman ayağa kalkıp hareketlerde bulunmak.

 

Türkiye de son zamanlarda parklarda yapılan spor aletleri yapılmıştır.  Halkı bu konuda teşvik etmek adına oldukça faydalı bir uygulamadır. Aynı zamanda sürekli spor yapıp bir anda bırakmak da zararlı bir durumdur. Vücut da sarkmalar ve aniden kilo alımlarına sebebiyet verebilir. Bu yüzden en uygun olan durum, her gün belirli düzeyde hareket halinde olmaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER