Yaşamı boyunca hiçbir işte sorumluluk almamış olmak, insan üzerinde nasıl bir etki bırakabilir?

Yaşamı boyunca hiçbir işte sorumluluk almamış olmak, insan üzerinde nasıl bir etki bırakabilir?

 

Sorumluluk almak ve insan;

 

İnsan yemek yiyen, uyuyan, temel ihtiyaçlar dâhilinde hayatını devam ettiren iki ayaklı bir canlı mıdır? İnsan nedir? İnsanı insan yapan belli başlı kaideler ve kurallar var mıdır? Evet, insanı insan yapan çoğu zaman yazılı olmayan kurallar ve kaideler var bunların en başında gelen insanın sorumluluk alma becerisine sahip olmasıdır. Sorumluluk becerisi doğar doğmaz insanda var olan bir beceri olsaydı işimiz oldukça kolay olurdu sorunlarımız neredeyse yarı yarıya azalırdı ve rahat bir yaşam sürerdik.  Ama sorumluluk becerisi insanın doğuştan getirdiği bir yetenek değil sonradan kazanılan bir alışkanlıktır.

 

Cevize varabilmek ve onu yiyebilmek için nasıl kabuğunu kırmanız gerekiyorsa insanın da kabuğunu kırması öğrenmesi ve sorumluluk almayı bilmesi gerekiyor. Hayatı boyunca sorumluluk almamış olmak demek bir arpa boyu yol almamış olmamakla eş değerdir bence.

 

İnsanın yaşama adapte olabilmesi, bir varlık göstermesi ve mücadelesinde ilerleyebilmesi sorumluluk almasına bağlıdır.  Zorlaşan meselelerin üstesinden gelmekte bununla alakalı.  Bir üniversite sınavına hazırlanırken bile sorumluluk almadan, keyif verici aktivitelerden feragat etmeden, hedeflere adapte olmadan, onun başarılması yani cevizin kabuğunun kırılması ve içerdeki meyveye ulaşılması mülkün değildir. İnsan cesaret, kararlık, özgüven, korkusuzluk gibi özellikleri yaşamda tecrübeleri ile birlikte kazanır. İşte sorumluk almayan inan bu mertebelerden uzak olacaktır. Başarmak ve yaşamak ve hatta insan olmaktan geçen yol sorumluluk bilincinden geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir