Yaşanan olaylar, insanların kendi varlığını sorgulamasında neden bu kadar önemlidir?

Yaşanan olaylar, insanların kendi varlığını sorgulamasında neden bu kadar önemlidir? Değerlendiriniz.

 

İnsanoğlu belli amaçlar ve idealler uğruna araştırır, sorgular, öğrenir ve yaşadığı olaylara neden-niçin soruları içinde bir yanıt aramaya çalışır. Örneğin niçin savaştığını bilmeyen bir kişinin savaşı kazanma gibi net bir hedefi olamaz.

Buna günümüzden bir örnek verecek olursak Güney Doğu’da yaşanan terör olaylarında PKK taraftarları, kendilerine anlatılan bağımsızlık idealleri uğruna örgüte katılmış ancak gelinen noktada bir sonuç alınamamış olduğunu fark edince “niçin bu oluşumun içinde olduğunu” anlamaya ve sorgulamaya çalışır. Çünkü ona söylenenlerle karşı karşıya kaldığı durum aynı değildir. Onun inandığı ve idealleri uğruna ölümü bile göze aldığı bu hareket onu kandırmış ve bir hiç uğruna hem kendini hem ailesini bu bataklığa sürüklemiştir. Üstelik devletine de büyük bir ihanet içindedir.

 

Bu kişi yaşadığı ve tecrübe ettiği bu durum karşısında bir karar vermek zorundadır. Madem aklını kullanarak doğruyu bulmuştur hayatına başka bir yön çizmesi gerekir. İlk başladığı noktayla son geldiği durum arasında dağlar kadar fark vardır. Bir yol ayrımındadır ve aklını ve vicdanını kullanarak hayatını değiştirmek zorundadır.

 

Hepimizin hayatında dönüm noktası olan önemli bir olay mutlaka vardır. Bu olay neticesinde yaşamımızı gözden geçiririz ve ona göre adımlar atmaya başlarız. Bu nedenle yaşanan her olaydan ders çıkarmasını bilen insan eninde sonunda doğruyu bulacaktır. İster iyi ister kötü tecrübeler olsun hayat her zaman sürprizlerle doludur. Hedefimizi doğru belirleyip alınması gereken tedbirleri zamanında ve yerinde aldığımız takdirde hem yaşamımızın anlamını hem de varlığımızın sebebini bulmuş oluruz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER