Yüz Tanıma Teknolojisi ve Hayatımıza Etkileri

Yüz Tanıma Teknolojisinin Gelişimi

 

Her ne kadar yeni bir teknoloji olmasa da, yüz tanıma teknolojisi gelişimi yapay zekanın katkılarıyla büyük bir ivme kazandı. Her gün yeni bir gelişmeye imza atan bu teknoloji, farklı oluşumların dikkatini de üzerine toplamaya başladı. Bunun sebebi, özgürlüklerinin kısıtlandığını düşünen toplulukların, bu tür teknolojiler ile iyice kapana kısılmış halde hissetmeleridir.

 

Yarım asırdan daha uzun bir geçmişi olan bu teknolojinin, başlarda elle tutulur bir yanı yoktu. 60’lı yıllara kadar uzanan bu başlangıç sürecinde, yüz tanıma sistemi için kişilerin yüzünde belirgin bir izleri veya farklılıkları olması gerekiyordu. Bu sayede diğer insanlardan suçluları ayırt etmeyi amaçlayan sistem, çok da başarılı çalışmıyordu.

 

Uzun yıllar çığır açan bir ilerleme kaydedemeyen “yüz tanıma teknolojisi”, yeni bir teknoloji yardımıyla hız kazanmaya başladı. Yapay zekanın hayatımıza girmesi ve kendi kendine öğrenme metodunu kullanmaya başlaması ile birlikte yüz tanıma teknolojisinde de büyük gelişmeler yaşandı. Bilgisayar ortamında oluşturulan yapay yüz hatları ile insan yüzünü daha da iyi öğrenen yapay zeka, insan yardımı veya düzeltmesi olmadan kişileri tespit etmeye başladı.

 

Zamanla yapay zeka teknolojisinin interneti kullanarak elinin ulaşmadığı yer kalmadığında, fotoğraflarımızın bulunduğu sosyal medya siteleri yardımıyla dahi  kim olduğumuz anlaşılabilecek. Bu durum hakkında çoğu insan derinlemesine düşünmek istemese de, bazı insanların gelecekte yaşayacağımız distopya üzerine korkulara sahip olmaları haksız bir düşünce değil. Gittiğiniz her yerde sizi tanıyan ve kaydınızı tutan bir dünyada ne kadar özgür yaşayabilirsiniz ki?

 

Yüz Tanıma Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

 

İnsanın sahip olduğu en belirgin kimlik üzerine böylesine kapsamlı bir teknoloji olan yüz tanıma teknolojisi, elbette ki hayatımızda büyük etkilere sahip olacak. Konu hakkında en temel çalışmaları ise güvenlik güçlerinin yaptığı biliniyor. Öyle ki ülke sınırlarında, havaalanlarında, polis araçlarında ve hatta vücuda entegre edilen gözlük, vücut kamerası gibi sistemlerde yüz tanıma sisteminin kapsamlı bir şekilde kullanılması amaçlanıyor. Kısacası güvenlik güçleri sizi tanımak istiyor ve çok da uzak olmayan bir gelecekte her attığınız adımdan haberleri olacak gibi duruyor.

 

Yüz tanıma teknolojisi, güvenlik uygulamalarının yanında farklı alanlara da hizmet edecek gibi görünüyor. Bunlardan birine ulaşmak istediğinizde, sizi en çok kimin izlemek istediğini düşünebilirsiniz. Şüphesiz ki reklam şirketleri bu teknolojiyi ilerleyen yıllarda kullanmak için harekete geçeceklerdir. Öyle ki bulunduğunuz ortamı tespit ederek ne tür şeylerden hoşlandığınızı, nerelerden alışveriş yaptığınızı veya neye ihtiyaç duyduğunuzu tespit etmeleri oldukça kolay olacaktır. Bu teknoloji  hayatımıza yeni yeni girse de, geleceğimiz bu teknolojinin ellerinde gibi duruyor. İnsanların dört bir yanını çeviren kameralar ve yakında her köşe başında bizi izleyecek olan bu teknoloji, korkunç bir distopya mı yoksa güvenli bir hayat mı vaad ediyor? Bunu tam olarak anlamamız için daha uzun yıllar geçmesi gerekiyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER