Zekat, infak, sadaka, yardımlaşmayla tanımları

Logo

Zekat, infak, sadaka, yardımlaşmayla ilgili isimleri verilen kavramların tanımlarını yazınız.

 

Zekat ne demek  olduğunu açıklamakla başlayalım. Zekat İslamın şartlarından birisidir. İslamın üçüncü şartı olan bu yardımlaşma ibadetinin özelliği daha çok Allah için toplumun faydasına olan ibadet olmasıdır. En genel ifadesiyle fakirlerin zenginlerin malı üzerinde olan haklarını almasıdır. Tabi ki bu zenginlerin kendi rızasıyla Allah’ın emretmiş olduğu ibadeti yerine getirmek için kendi istekleriyle yaptığı bir ibadettir.

 

Bize mal ve mülk zenginliği lütfeden Rabbimizin isteği doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine bir nevi umut hediye etmektir. Zekat kelime itibariyle temizlenme anlamına gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda zekat ibadeti  malımıza rüzgarla dahi değebilecek haramlardan arınmasını sağlar. Aynı şekilde de insanlara iyilikte bulunduğumuz için ruhumuzu da temizler. Terimsel olarak da dinimizce zengin sayılabilecek Müslümanların belirli kurum ve kişilere, belirli miktarda verebilecekleri para yardımıdır. Dinimize göre zengin olan Müslümanlar nisap miktarınca altın veya altınla aynı değerde parası bulunanlar her sene 1/40’ını fakir sayılan insanlara vermesi gerekir.

 

Zekat ibadeti her Müslümanın üzerine farzdır. Sadaka da farz olmayıp yapılması tavsiye edilmiş para yardımıdır vecibe olarak değerlendirilmez. İsteyen her Müslüman sadaka verebilir. İlla zengin olmasına belirli bir miktar parası olmasına gerek yoktur. İnfak ise kulun Allahu tealanın razılığını kazanmak için kendi emeğinden ayırarak ihtiyaç sahiplerine vermesi demektir. İnfak da sadece sanıldığı maddiyat değildir Allahu tealanın bize rızık olarak verdiği herşeyden infak etmek anlamına gelir. Bu ilmimiz de olabilir yeteneğimiz de olabilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER