1. ve 2. meclis ile günümüzdeki meclisi karşılaştırınız.

I. ve II. meclis ile günümüzdeki meclisi karşılaştırınız.

 

I. ve II. Meclis ile günümüz meclisini maddeler içerisinde karşılaştırmak ister isek:

 

  1. I. ve II. Meclis içerisinde bayanlara yer verilmemiştir / Günümüz meclisinde bayanlar içinde yer veriliyor.
  2. I. ve II. Meclis içerisinde toplanma üzerine ülkenin geneli bütünlük sağlayamaz iken / Günümüz meclisinde halkın seçtiği tüm bireyler yer almaktadır.
  3. I. ve II. Meclis’te kuvvetler birliği (yasama, yürütme, yargı) Meclis içerisinde toplanmıştır. / Günümüzde yer alan meclis içerisinde ise; Yürütme Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun, Yargı’da bağımsız mahkemelerin yetkisinde yer almaktadır.
  4. I. ve II. Meclis kararları genel olarak iç kesimde yer alan gizli olarak beyan edilmez halka açık olarak arz edilirdi ve halkın da alınan kararlardan bir haber olmasını sağlarlardı / Günümüz meclisinde açık ve kapalı oturumlar ile halkın görecekleri yahut görmeyecekleri konularda kararları gizli yahut açık yapılması.
  5. I. ve II. Meclis üyelerinin mesleki açıdan değerlendirmeye tabii tutulduğu zaman Millet vekillerinin yüzdelik diliminin yarısını devlet memurlarından, %14 ‘lük kısmının gazeteci, doktor, avukat, bankacı veya mühendis olduğunu, %18’lik kısmının çiftçi, tüccar veya aşiret reisi olduğunu geri kalan kısmın ise müftü, müderris ve şeyh olduğu görülmektedir. II. Meclis ise; Asker, hukukçu, doktor ve eğitimcilerin sayılarında ise artış olduğu gözlenmektedir kısaca aralarında yer alan farkın değişikliği.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER