2050 yılında nüfusun 9 milyarı geçeceği düşünüldüğünde ne tür sorunlarla karşılaşılabilir?

2050 yılında nüfusun 9 milyarı geçeceği düşünüldüğünde ne tür sorunlarla karşılaşılabilir?

 

2050 yılı insanlık için pek de iç açıcı bir sene olarak görülmüyor. Önceden yapılan tahminlere göre Dünya nüfusunun 9.8 milyar olacağı tahmin ediliyor. Dünya’nın insanların ihtiyacını karşılayamamasından ötürü de ciddi problemlerin ortaya çıkması durumu da kaçınılmaz olarak ifade edilecektir. Şu anki politikalarla hareket edilmesi noktasında Dünya’nın daha da yaşanılmaz bir hal alması söz konusu olabilmektedir. Avrupa ve Amerika kıtalarında nüfus yaşlı ve oldukça az olarak ifade edilse de özellikle Afrika ve Asya kaynaklı nüfus artışının bu tip bir soruna mahal vereceği durumu da görülebilmektedir. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamaları noktasında daha da büyük zorluklarla karşı karşıya kalmaları durumu da böylelikle ortaya çıkan bir durum olarak görülmektedir.

 

2050 yılında insan nüfusunun 9 milyarı aşmasından sonraki evrede iklim değişiklikleri, sağlık sorunları ve su kaynaklarında azalma gibi durumlar görülebilmektedir. Bu nüfus artışı sonrasında enerji tüketimi ve gıda ihtiyacında da fazlasıyla artış görülebilecektir. Aynı zamanda da canlı türlerindeki azalma durumunun da görülmesi durumu tamamen çevre kirliliğinden dolayı da ortaya çıkacak olan bir sorun olarak ifade edilecektir. Sera gazlarının nüfusa bağlı olarak artışı da söz konusu olabileceğinden dolayı iklim koşulları da bariz bir biçimde de değişim gösterebilecektir. Böylelikle de Dünya genelinde sıcaklık artışları 3-6 derece arasında gerçekleşecektir.

 

Uluslararası sözleşmelere göre iki derecelik bir hedef 2050 yılında belirlenmiş olsa da 3-6 derece arasında olması ciddi bir tehdit olarak görülüyor. Dünya genelinde var olacak olan su ihtiyacının % 55 oranında artış göstereceği ön görülürken bundan dolayı insanoğlunun %40’ının da su bulma sorunu yaşaması durumu da kesin olarak görülebiliyor.

 

İnsan nüfusunun artışıyla beraber kentleşme de aynı oranda fazlalaşacaktır. Bundan dolayı da hava kirliliği de fazlasıyla ortaya çıkan bir olumsuzluk olarak görülmektedir. Hava kirliliğinin olumsuz sonuçları da görülebilecek ve insan sağlığı da ciddi oranda bozulacaktır. Böylelikle de erken ölümlerin ortaya çıkabileceği bir durum da kestirilebilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER