Dünya nüfusunun Sanayi Devrimi’nden sonra hızla artmasının başlıca nedenleri nelerdir?

Dünya nüfusunun Sanayi Devrimi’nden sonra hızla artmasının başlıca nedenleri nelerdir?

 

Sanayi Devrimi, insanoğlunun en önemli dönemleri içerisinde yer alabilmektedir. Bu noktada insanoğlunun değişimi ve yaşam şartları da gözle görülür bir biçimde de farklılık göstermektedir. Sanayi Devrimi ile beraber tarım alanında ilk olarak gelişme yaşanmış olup; üretim artışı yaşam düzeyini de olumlu yönde değişkenlik göstermiştir. Bundan kaynaklı olarak da nüfus artışı da görülebilmektedir.

 

Sanayi Devrimi önce İngiltere’de sonra diğer Avrupalı devletlerde etkisini göstermiştir. Sömürgecilikten ve ticaret gelirlerinin artmasından dolayı hızlı bir nüfus artışı kısa süreli olarak görülmüştür. Ancak daha sonraki zaman zarfında da nüfusun azalması durumu da görülebilmektedir.

 

Üretim içerisinde görülen artıştan kaynaklı olarak gelir seviyesi de önemli bir noktada yer almaktadır. İnsanların hayatlarını daha da lüks bir biçimde gerçekleştirmeleri ve refah seviyelerinin artması durumu da nüfus artışının kaynakları arasında yer almaktadır.

 

Sanayi Devrimi ile beraber iş olanakları da artacağından dolayı insanların daha rahat seyahat etmeleri durumu da ortaya çıkabilmektedir. Bu tip olanaklar da nüfus artışının hızlı bir biçimde artış göstermesinin temelleri arasında yer alabilmektedir.

 

Sanayi Devrimi esnasında kademeli olarak üretimin artmasına, ticaretin gelişmesine ve iş gücüne olan ihtiyacın artmasına dayalı olarak da ilk etapta son derecede fazla bir artış olarak görülmüştür. İnsan hayatında olumlu ya da olumsuz sonuçları ortaya koyan Sanayi Devrimi esnasında bu tip bir artışın kısa süreli olduğu da görülebilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER