Teknolojik gelişmelerin kendi hayatınıza etkilerine örnekler veriniz?

Teknolojik gelişmelerin kendi hayatınıza etkilerine örnekler veriniz?

 

Teknolojik gelişmeler insan hayatını olumlu yönde geliştirerek gündelik hayatı kolaylaştırma noktasında önemli bir konumda yer alsa da olumsuz konumda da yer alabilmektedir.

 

Teknolojilerin önemli etkileri arasında yer alan kolaylaştırıcı etmenler oldukça daha basit bir yaşamın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Ulaşım ve taşımacılık konusunda önemli teknolojik gelişmeler ön plana çıkacak olup; bunun yanında da iletişim ögeleri de kendini daha aktif bir biçimde gösterebilecektir. Bilgi alışverişi ve bilgiye erişme durumu da daha etkili bir şekilde de hayata geçirilecek olan bir durum olarak ifade edilebilecektir.

 

Beşeri faaliyetlerin teknolojiyle buluşması sonrasında emek ve zaman konusunda tasarruf etme durumu ortaya çıkmıştır. Tıbbi gelişmelerin meydana gelmesiyle sağlık hizmetlerinde de bariz bir gelişim söz konusu olmuştur. Daha geniş kitlelere anlık olarak erişebilme durumu da aktif olarak gerçekleştirilebilmektedir.

 

Teknolojinin olumlu olduğu kadar olumsuz etkileri de insan hayatına yansımaktadır. Teknolojik aletler arasında en çok kullanılan cep telefonu ve bilgisayar kullanımının artması sağlığın bozulmasının temel sebepleri arasında yer almıştır. Bakırcılık, nalbur gibi meslek grupları teknolojinin gelişmesiyle beraber yok olma noktasına gelmiştir.

 

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insani ilişkiler de minimum seviyeye inmiştir. Teknolojik aletlere yönelen kişilerin ailevi ve arkadaşlık ilişkilerinde gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Bundan dolayı da insanların sosyal yönleri giderek azalmakta olup; zaman içerisinde sürekli halde bu durum gündeme gelmesi halinde ruh sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilecektir.

 

Teknoloji savunma ve saldırı alanlarında da gelişerek, kitle imha adı verilen alanda da kendini göstermiştir. İnsan ölümünün hızlı ve kitlesel olarak gerçekleşmesi konusunda da teknolojinin payı oldukça büyüktür.

 

Teknolojinin gelişmesiyle geniş ve uzun yolların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Bu durumun sonrasında ormanların sayısında azalma görülebilecektir. Ormanların azalmasıyla beraber canlı türlerinde de düşüş görülebilecektir. Ormanların azalması sonrasında küresel iklim değişiklikleri ve küresel ısınma olayları da ortaya çıkmaktadır.

 

Teknolojinin ortaya çıkması durumunda hava, su ve toprağa bağlı kirlilik de görülebilmektedir. Bu tip kirliliklerin ortaya çıkması durumunda da kanser başta olmak üzere birçok farklı rahatsızlık da görülmüştür. Bu yüzden sağlık harcamaları ve insanların hayatını kaybetmesi gibi durumlar da görülebilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER