Ağaç Kitaba Dönüşmekten Memnun Mudur?

Sizce, ağaç kitaba dönüşmekten memnun mudur?

Ağaç kitaba dönüşmekten elbetteki memnun değildir. Ağaç da bir canlıdır, insan da. İnsan öldürülüp bir şeye dönüşmekten memnun olur muydu? Elbetteki olmazdı, o halde ağaçlar da tabiki bu durumdan memnun değildir.

 

İnsanın kendini doğadaki en üstün canlı olarak görüp, diğer canlılara zarar verme hakkının olduğunu düşünmesi son derece yanlıştır ve günahtır. İnsanların ağaçları kesmeye hiçbir şekilde, sebep ne olursa olsun hakkı yoktur ama teknolojinin gelişmesi için ağaçları kesmek zorunda kalmaktadırlar. Yine de bunun bir sınırı olmalıdır ve her kafası esen gidip ağaç kesmemelidir.

 

Ağaçlar doğadan hiçbir beklentisi olmayan, yemeğini kendi üreten, suyunu yağmurdan karşılayan zararsız canlılardır. Kendi kendilerini besledikleri gibi toprağı da beslemekte ve verimliliğini arttırmaktadırlar. Bu da yetmezmiş gibi, havayı temizleyip diğer canlılara yaşama şansı sunmaktadırlar. Hiçbir beklentisi, hiçbir zararı olmayan bu güzel canlılar; üreme işlemlerini bile tek başına yapabiliyorlarken neden kesiliyorlar? Yine insanlık için. Yine onlara fayda sağlamak için.

 

Fakat eminim ki ağaçlar sağladıkları onca yararı yeterli görüyorlar ve kesilmek, ölmek istemiyorlar. Ağaçların bu duruma tabiki bir tepkileri bir karşı çıkışları var ama bunu dile getiremiyorlar. Haklarını savunamıyorlar. Bu nedenle biz insanlar, ağacın kullandığı konularda oldukça özenli olmalı ve israf yapmamalıyız. Bir gerçektir ki, ağaçların bütün insanlık üzerinde hakkı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir