Kağıt İsrafıyla İlgili Neler Düşünüyorsunuz?

Kâğıt israfıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Açıklayınız.

Günümüzde kağıt israfı özellikle çocuklar tarafından yapılmakta ve onlarca ağacın kesilmesine neden olmaktadır. Kağıt günümüzde her yerde kullandığımız malzemelerdendir. Gerek defter yaprakları, gerek a4, a5, a3 kağıtları olsun hepsi birer kağıttır ve daha önce de yapılışını anlattığımız gibi ağaçların kesilmesiyle yapılmaktadır.

 

Kağıtlar yanlış bir harfin yazılması ile ziyan edilmekte ve çöpe atılmaktadır. Oysa henüz kullanılmamış olan o kağıtlar müsvedde olarak değerlendirilebilir. Üzerinde hesaplamalar yapılıp, taslaklar, şablonlar oluşturulabilir. Bunlar için ayrılan kağıt miktarı bu şekilde azaltılmış olacak ve oksijen kaynağımız olan ağaçların kesimi durdurulacaktır.

 

Çocuklar kağıtlar koparıp koparıp uçak yapmamalı ve boş işler için harcamamalıdır. Ayrıca kullanılmış kitaplar, defterler ve kağıtlar biriktirilip geri dönüşüm kutusuna atılmalıdır ki; bundan oluşabilecek israf da engellensin. Çöpe atılan her kağıt, içerisinde bulundurduğu oksijen dolayısıyla doğada kaybolamamakta ve toprağa zarar vermektedir. Hem toprağın gördüğü zararı engellemek, hem de ağaçların kesilmesine engel olmak için kağıtlara verilebilecek en az zarar verilmeli ve sebep ne olursa olsun israf edilmemelidir.

 

Günümüzde ağaçlar gerekli gereksiz kesilmekte ve zararlı dumanlarla ortaya çıkan hava kirliliğini engelleyememektedir. Çünkü sayıları azdır ve artık bina yığınlarının içerisinde pek az karşımıza çıkmaktadır. Ağaç hem toprağı besleyen, hem de havayı temizleyen bir canlıdır ve çevreye bilinen hiçbir zararı yoktur. Ağaçlar kesilmemeli, aksine yenileri her fırsatta ekilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER