Ağız ve Diş Sağlığını Korumak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir? Açıklayınız

Ağız, vücuda alınan besinlerin parçalanmasını sağlayan ve buradan sindirim sistemine gönderilmesini sağlayan bir organdır. Dışarıya açıldığından dolayı, besin tüketim yolun olarak kullanılmaktadır. Ağız bakımı da bundan dolayı oldukça önemlidir. Çünkü konuşurken, ağızda koku olması sosyal yaşantıyı olumsuz etkilemektedir. Sosyal yaşamın etkilenmemesi adına, ağız bakımına dikkat edilmeli ve sıklıkla dişler fırçalanmalıdır.

Diş ve ağız bakımı, küçük yaşlardan beri üzerinde durulan konulardandır. Bu hassasiyetin nedeni, diş kaybının telafisinin olmamasıdır. Dişler, çürüdükten sonra telafisi oldukça zordur. Bu yüzden de kişilerin erken yaştan itibaren diş ve ağız bakımı alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ağız her yemek sonrasında fırçalanmalı ancak bu durum için müsait olamıyorsanız bol su ile çalkalama yapmanız gerekmektedir.

Özellikle gece yatarken ağız bakımına oldukça önem göstermeniz gerekmektedir. Çünkü dişler fırçalanmadığında, gece boyunca yediğiniz besin artıkları ile diş yapısına zarar verebilir. Sabah uyandığınızda ağız kokusu gibi problemler yaşanabilir ve bu koku, yemek yense de aralıklı olarak sizleri rahatsız eder. Bu yüzden diş bakımına gereken hassasiyet gösterilmelidir.

Dişlerinizin ve ağzınızın bakımını yapmanız durumunda gene de ağız kokusu vb. problemler devam ediyorsa, mutlaka bir diş hekimine danışmanız gerekmektedir. Durumun başka bir rahatsızlıktan mı yoksa yanlış ağız bakımı yapmaktan mı olduğunu anlamanız gerekir. Bunun dışında en az yılda bir defa dişlerinizi, diş hekimine kontrol ettirmeniz önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir