Düzenli Diş Fırçalamanın Diş Çürüğünün Önlenmesindeki Etkilerini Belirtiniz

Logo

Dişler, ağız içerisinde bulunan ve alınan besinlerin mekanik sindiriminin gerçekleşmesini sağlayan yapılardır. Sindirime yardımcı olan dişler, tükürük bezlerinin de yardımıyla bu işlemi gerçekleştirir ve besinleri tamamı ile parçalanması adına mideye gönderir. Bu süreçte birçok besin artığı da dişler üzerinde kalmaktadır. Besinlerin içerisinde yer alan asit, şeker gibi maddeler dişlerin üzerinde bir katman şeklinde görülür.

Dişlerin her beslenme sonrasında fırçalanması, diş üzerinde plakların oluşumunu engellemektedir. Ancak dişler düzenli fırçalanmadığında, dişlerin çürümesi de kaçınılmazdır. Diş üzerinde biriken bu artıklar, dişlerin aşınmasına neden olan bakteriler tarafından zedelenmeye uğrar. Dişlerin temizlenmesi ve dişlerin bakımının da düzenli olarak yapılması gerekir.

Dişlerin çürümesi uzun zaman alan bir süreçtir. Ancak diş bakımına dikkat etmezseniz bu süreç kısalır ve diş hassasiyeti ile baş gösterir. Hassaslaşan diş, çürümeye başlar. Diş üzerinde sarı sonrasında ise koyu renkli çukurlar açılmaya başlar. Diş çürümesi oldukça ağrılı bir sürece neden olur. Tedavisi mümkün olsa da o dişin eski haline dönmesinin imkânı yoktur.

Ağız bakımının düzenli yapılması diş kayıplarını önler. Diş çürüğünün neden olduğu ağız kokusuna engel olur. Dişler çürüdükten sonra oluşan ağız kokusu, sosyal hayatı da olumsuz etkiler. Düzenli diş fırçalanması, ağız gargarası yapılması ile ağız bakımı tamamlanmış olur. Bu sayede hem diş kaybı olmaz hem de gülüşünüzle dikkat çekebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER