Aile Bireylerinden Birinin Bedensel ya da Ruhsal Yönden Hasta Olması Ailedeki Diğer Bireylerin Sağlığını Etkiler mi? Tartışınız.

Aile, oldukça önemli bir kavramdır. Aile bireylerin birbirleri arasındaki uyum da bu konuda büyük önem taşır. Aileyi kendisi yapan aslında bu durumdur. Hastalık ya da en ufak bir sorunda birlik olmak, aile olmanın bir gereğidir. Bunun gibi etmenler aileyi bir arada tutmaktadır. Sağlık ve sıhhat bu durumda büyük önem taşımaktadır.

Aile bireylerinden birinin doğuştan bir engeli söz konusu olması, kabul edilmesini kolaylaştırır. Çünkü doğuştan gelen bu özellik onu diğer insanlardan farklı kılar. Böyle gelmiş böyle gider şeklinde hayata o şekilde devam edilir. Kimsenin garipsemediği bir durumdur bu yüzden de kabul edilmektedir. Aile bedensel ya da ruhsal engeli olan kişiyi bu süreç içerisinde iyi tanır ve ne istediği bir hareketi ile anlamaya başlar. Herhangi bir hastalık durumunda da olumsuz etkilenirler. Çünkü kendini doğru ifade edebildi mi edemedi mi diye endişeye düşerler.

Ancak doğuştan olmayan ve sonradan gerçekleşen hastalıklar ve engeller oldukça sıkıntılı olur. Bu süreçte kişiler nasıl bir yaklaşım göstereceğini kestiremez ve bunun sıkıntısını yaşar. Adapte olmak oldukça zordur. Hastalığın beklenmedik bir anda gelmesi kişilerin davranışlarını da bu şekilde etkileyecektir.

Bedensel ya da ruhsal olan hastalıklar oldukça zor bir süreçtir. Kişilerin eksiklikleri aile bireylerini etkileyecek ve bu durumu aşmak için sürekli olarak mücadele vermek zorunda olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir