İlk Yardımcının Trafik Kazasından Sonra Olay Yerini Değerlendirirken Yapması Gerekenleri Sıralayınız

Logo

Bir trafik kazasına denk geldiğiniz ve ilk yardım biliyorsunuz, işte bu durumda yapmanız gereken şey sadece ilk yardım değil aynı zamanda güvenliktir. Olay yerinin durumuna bakılması, kişinin ve diğer kazazedelerin can güvenliği için oldukça önemlidir. Bu yüzden direk olarak olay yerine atlamak oldukça anlamsızdır.

Trafik kazası gerçekleştiğinden dolayı araçlarda patlama ya da yanma durumları olabilmektedir. Araçların kontrolü yapılır ve sıvı sızdırmadığı görülür. Ardından yaralı sayısına şöyle bir kabaca bakılır ve triyaj başlanır. Triyajda amaç, durumu en ciddi olan kişiye müdahale etmektir. Eğer yanınızda biri varsa ikiye bölerek yapmanız söz konusu olabilir. Ancak tek kişi iseniz, önce yaşayan durumu ağır olan kişinin yanına gitmeniz gerekir. Kısaca kazazedelerin duruları hakkındaki bilgiyi sağlı ekiplerini arayarak bildirmeniz, doğru sayıyı vermeniz oldukça önemlidir.

Sağlık ekipleri gelene kadar kazazedelerden biri yola fırladıysa ya da yolda kazaya ait bir parça varsa, şerit ile kapatılmalı ve trafikte geçen araçların dikkatini çekmelidir. Daha farklı bir kazaya sebep olabileceğinden dolayı bu olay atlanmamalıdır.

Genel bir muayene yapılarak hangi kazazede de ne var, trafik kazasının şekli, trafiğin sıkışması gibi problemler gerçekleşebilir. Bu durumda zamanınız olursa mutlaka polisi de arayarak bilgi vermeniz gerekir. Ortamın güvenliğini polise, kazazedeleri ise sağlıkçılara teslim ettikten sonra olay yerinden ayrılabilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER