Aile Ortamında, İş Yerinde, Okulda Hoşgörülü Davranmanın ve İnsanlarla İş Birliği Yapmanın İnsanın Zihinsel, Duygusal ve Sosyal Sağlığına Etkilerini Açıklayınız

Logo

İnsanlar günlük hayatta sürekli olarak bir iletişim halindedir. Bireysel olarak yapacağımız işlerde bile mutlaka yanımızdaki insanlara danışarak hareket ederiz. Bu durum da insan ilişkilerinde dikkatli, seviyeli ve samimi olmamız gerekmektedir. Yanımızdaki insana hoşgörülü davranmak ve ona yardım etmek, bizi şüphesiz daha iyi bir insan yapmaktadır. Bundan dolayı elinizden geldiğince etrafınızda bulunan insanlarla birlikte çalışmanızdır.

Her ne kadar bir işte uzman dahi olsanız, mutlaka eksiklik ya da yanlışlık payı bulunacaktır. Bunun nedeni insan olmaktan geçer. Kafanız bir şeye takılır ve hata yapabilirsiniz. Önemli olan bunu geçmeden fark etmenizdir. Eğer ilişkileriniz sağlıklı ise bu problem teşkil etmez. Ancak ukala bir tavır sergilemeniz halinde kimse sizinle çalışmak istemez. Bu durumda yalnız kalırsınız ve bir problem olduğunda kimseye danışamazsınız.

Hoşgörülü bir insan olmak, çok önemlidir. Bir işi yaparken, bir şey öğretirken mütevazi ve samimi bir şekilde davranmanız, kişinin size odaklanmasını sağlayacaktır. Kısa sürede işi kavraması ve bir sıkıntı olduğunda ilk size gelmesini bilecektir. Problemli bir insan olmanız da sürekli insanların sizden uzaklaşmasına neden olacaktır.

Etkili iletişim oldukça önemli bir süreçtir. İnsanlarla iyi geçinmek ve onlara hoşgörülü davranmak iyi bir insan olmanızı sağlayacak ve sürekli olarak sizden söz edilmesini sağlayacaktır. Toplumda güzel bir yer edinmeniz de şüphesiz ki hoşgörü ile olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER