Baş – Çene Pozisyonunun Nasıl Verildiğini Bir Arkadaşınızla Canlandırınız

Logo

Trafik kazası gibi ilk yardım gerektiren tüm durumlarda, kişinin bilmesi gereken en önemli şeylerden biri yaralıya pozisyon vermektir. Bu durumda kişiye büyük ölçüde fayda sağlamanız mümkündür. Bu pozisyonlardan her biri farklı amaç için verilmektedir. Ancak en önemli olanı, baş çene pozisyonudur.

Baş çene pozisyonunda amaç hava yolunun açıklığı sağlamaktır. Bu sayede kazazede rahat br nefes alabilir. Aşama olarak bakacak olursak:
– Öncelikle ortamın güvenli olduğundan emin olun
– Kendi güvenliğinizi ve yaralının güvenliği alın
– Ağız içerisinde herhangi bir yabancı madde var mı diye kontrol edin
– Ardından soluk yolunun açıklığının sağlanması için baş çene pozisyonu verin.

Bu pozisyonu verirken dikkat edilmesi gereken en önemli durum boyunda bir hassasiyetin olmamasıdır. Bu durumda omurga zedelenmesi vardır ve bu pozisyon kişiye zarar verebilir. Herhangi bir durum gözlenmiyor ve kişide ağrı durumu yoksa, sol el ile alnı geriye alın. Aynı esnada sağ el ile çeneyi yukarıya kaldırın. Bu pozisyon verildikten sonra kişi rahat bir nefes alacaktır. Şok geçirdiğinden dolayı da kustuğunu aspire etmesi engellenecektir.

Baş çene pozisyonu, birçok travma olayların kullanan bir pozisyondur. Ancak boyunda herhangi bir hassasiyet varsa hiçbir şekilde tavsiye edilmez. Bunun yerine çene ileri manevrasını kullanmanız gerekir. Boyun travması ciddi bir travmadır. Yardım edeceğiniz kişinin öncelikle hassasiyetini kontrol etmeniz gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER